Шпанија од 15 мај воведува задолжителен карантин за сите кои влегуваат во земјата

Мадрид, 12 мај 2020 (МИА) – Шпанија ќе бара од сите кои по 15 мај доаѓаат од странство да бидат ставени во карантин 14 дена.

Шпанското Министерство за здравство соопшти дека мерката, објавена денеска во службен весник на Шпанија, има за цел „да ги ограничи ризиците кои произлегуваат од меѓународниот промет на луѓе“ за време на пандемијата.

Туристичките агенции и транспортните компании мора да ги известат своите клиенти за новите регулативи пред да им ги продадат билетите за Шпанија, а авиокомпаниите мора да се погрижат патниците да имаат „картичка за локација“ во случај да треба да бидат контактирани по патувањето.

Шпанија почнува да ги олеснува мерките по седум недели строги ограничувања на движењето. Повеќе од 26.700 луѓе во Шпанија починаа како последица на COVID-19, а пријавени се над 268.000 заразени.

реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Го зголемува ризикот од инфекција: Кој е најлошиот избор на заштитна маска?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Какви порно филмови сака секој хороскопски знак?

Read more

Живот

Зошто жените се подобри во мултитаскинг?

Read more

КОРОНА прегореност: Не работиме од дома, туку живееме на работа

Read more

Објавена листата на 25 најубави плажи во светот

Read more

Кога секундите се важни: 8 основни вештини за преживување

Read more

Магазин

Пет трикови до подобар секс

Читај повеќе

Зошто жените се подобри во мултитаскинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

Лекција за одговорно однесување: Вака се носи маска

Читај повеќе

Го зголемува ризикот од инфекција: Кој е најлошиот избор на заштитна маска?

Читај повеќе

КОРОНА прегореност: Не работиме од дома, туку живееме на работа

Читај повеќе

Зошто Шведска нема „втор бран“ на COVID-19?

Читај повеќе

Какви порно филмови сака секој хороскопски знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Yugo запали по 15 години дремење во пустина

Читај повеќе

Диета која трае само 72 часа - дали би ја пробале?

Читај повеќе