Шпански научници сакаат да докажат дека Кристофер Колумбо бил од Галиција

Шпански научници ја отворија гробницата на свештеник од 15 век и ги ексхумирале неговите коски во обид да ја тестираат теоријата дека Кристофер Колумбо потекнувал од северозападниот шпански регион Галиција, а не од Република Џенова.

Иако се верува дека Колумбо е роден во Италија во 1451 година, некои тврдат дека всушност е роден во Шпанија. Има и такви кои тврда дека бил Португалец.

Тим составен од конзерватори, археолози и форензички антрополози кои работат во црквата Сан Мартин де Собран ја отворија гробницата на аристократ и свештеник кој можеби бил роднина со Колумбо.

Ќе се издвои ДНК од 7 фрагменти на коски ексхумирани од гробницата, а потоа ќе се споредат со примероци земени од останките на Колумбо и остатоци од неговиот брат и од синот. Истражувачите собраа примероци на коски од други цркви од подрачјата за кои се сметаат дека се закопани други можни роднини на Колумбо.

Здружението Galician Columbus, кое ја поддржува теоријата дека Колумбо е Шпанец, а не Италијанец, истакнува дека презимето Колон (шпански за Колумбус) е добро документирано на тоа подрачје. Се претпоставува дека Колумбо може да биде галицискиот витез Педро Алварес де Сутимаиор, познат како Педро Мадруга.

Колумбо починал во шпанскиот град Ваљадолид во Шпанија, 1506 година. Сакал да биде закопан на островот Хиспаниола кој денес го делат Хаити и Доминиканска Република.

Неговите посмртни остатоци се однесени таму во 1542 година, а во Куба се преместени во 1795. Потоа се превезени во Севилја во 1898 година, кога Шпанија ја изгубила Куба по Шпанско-американската војска.

реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Вести

Чудни минерали што ги нема на Земјата откриени во астероид кој паднал во Африка

Read more

Како изгледа глобално затоплување од 3°C?

Read more

Столбовите на создавањето какви што не сме ги виделе досега

Read more

Илон Маск тврди дека ќе ги вгради првите чипови во човечки мозок за шест месеци

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Што ако НАСА никогаш не постоеше?

Читај повеќе

Кои телефони на Nokia ќе добијат Android 13?

Читај повеќе

Чудни минерали што ги нема на Земјата откриени во астероид кој паднал во Африка

Читај повеќе

Apple тестира еден од најважните новитети за iOS

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа глобално затоплување од 3°C?

Читај повеќе

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Читај повеќе
  • filter

Столбовите на создавањето какви што не сме ги виделе досега

Читај повеќе

Маск ги зголеми цените на Starlink за Украинците

Читај повеќе
  • play_arrow

Новите телефони ќе можe да преживеат пад на бетон

Читај повеќе