Шпанскиот крал повика на единство и одбрана на шпанскиот Устав

Мадрид, 25 декември 2019 (МИА) – Шпанскиот крал Фелипе II во своето традиционално обраќање на Бадник синоќа повика на национално единство и на одбрана на шпанскиот Устав.

Во говорот на телевизијата тој од Шпанците побара да ги задржат „заедничките демократски вредности за да се решиме од проблемите, без поделби и конфтронтација, кои го еродираат нашето чуство за хармоничен соживот и ја осиромашуваат нашата иднина“.

Фелипе II ја наведе Каталонија како една од главните пречки со кои Шпанија ќе се соочи во следната година, а покрај неа и на високата невработеност, анксиозноста заради технолошката револуција, како и „патот на Европската унија“, миграцијата, родовата нееднаквост на работните места и климатските промени.

Во Шпанија од 2017 година има политичка криза заради обидот за сецесија на Каталонија. Анкетите покажуваат дека каталонското општество е поделено при прашањето за одвојување од Шпанија.

Кралот е цел на критики на каталонските сепаратисти од својот говор на 3 октомври 2017 година, кога повика да се обезбеди уставниот ред за време на обидот за сецесија на областа. Сепаратистите му забележуваат затоа што не кажал ниту збор против полициското насилство кое го следеше забранетиот референдум за самоопределување на оваа областа, што беше организиран на 1 октомври.

Со шпанскиот Устав од 1987 година во земјата беше вратена демократијата, по четирите децении диктатура на генералот Франсиско Франко.

Фелипе II во 2014 година го презеде престолот откако неговиот татко Хуан Кралос абдицираше од тронот.

реклама

Свет

Организаторите на Нобелова награда се откажаа од традиционалната церемонија во Стокхолм

Read more

Трамп: Кина мора да одговара пред светот поради COVID-19

Read more

Втората руска вакцина против COVID-19 ќе биде регистрирана до 15 октомври

Read more

Сноуден го прекршил договорот за доверливост со НСА

Read more

Вести

Организаторите на Нобелова награда се откажаа од традиционалната церемонија во Стокхолм

Читај повеќе

Трамп: Кина мора да одговара пред светот поради COVID-19

Читај повеќе

Филипче: Регионалната работна група интензивно работи на одлука за отворање на границите

Читај повеќе

Горан Михајловски ќе бара отштета од 1 милион денари како жртва на прислушувањето

Читај повеќе

88 нови случаи на COVID-19 од 1.618 тестирања

Читај повеќе

Сè уште сме далеку од тоа да одлучиме која вакцина ќе се користи кај нас, вели Филипче

Читај повеќе

Силна контрола и казни за семејни прослави, најави Филипче

Читај повеќе

Филипче: Состојбата со COVID-19 се влошува

Читај повеќе

Николовски: Потписот на уплатницата за донација во ДПМНЕ не е мој

Читај повеќе