Шпионски софтвер може да го зарази вашиот телефон без ниту еден клик

Експертите велат дека QuaDream продава хакерска алатка наречена Reign.

Научниците од факултетот Манк на Универзитетот во Торонто истакнаа дека шпионскиот софтвер, произведен од израелската компанија QuaDream, веќе ги заразил телефоните на многу жртви.

Хакерските алатки на израелската компанија наводно биле користени против новинари, опозицијата и други организации во најмалку 10 земји, пишува Reuters.

Тие го постигнаа ова со испраќање повици од календарот на iCloud до корисниците на мобилни телефони од операторите на шпионски софтвер. Жртвите не се известуваат за поканите во календарот бидејќи се испраќаат за настани регистрирани во минатото, што ги прави невидливи за хакерските цели.

Ваквите напади се познати како напади со „нула кликови“ бидејќи корисниците на мобилни телефони не треба да кликнуваат на некој злонамерен линк или да преземаат какви било активности за да бидат заразени.

Експертите велат дека QuaDream продава хакерска алатка наречена Reign. Хакерските напади кои беа откриени се случија помеѓу 2019 и 2021 година.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Питагоровата теорема пронајдена на глинена плоча 1.000 години постара од Питагора

Read more

Скандинавскиот начин на спиење спасува бракови и врски: Нема повеќе кавги в кревет

Read more

Голем љубовен хороскоп за октомври 2023

Read more

Софтвер

Android 14 доаѓа утре, што да очекуваме?

Read more

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Кога ќе излезе iOS 17 и кои телефони ќе го добијат?

Read more

Paint – легендата што одбива да умре

Read more
 

Гик

Батериите наскоро би можеле да траат 10% подолго

Читај повеќе

Нобеловата награда за хемија доделена за фундаментално откритие во нанотехнологијата

Читај повеќе

Боговите од Олимп и нивните римски пандани: Имале речиси исти улоги, но различни имиња

Читај повеќе

Android 14 доаѓа утре, што да очекуваме?

Читај повеќе

Нобеловата награда за физика ја добија тројца научници за нивната работа на електроните

Читај повеќе

Apple потклекна пред Кинезите

Читај повеќе

Питагоровата теорема пронајдена на глинена плоча 1.000 години постара од Питагора

Читај повеќе

Japan Airlines ја откри луксузната внатрешност на авионот Airbus A350-1000

Читај повеќе

Сателитот BlueWalker 3 е еден од најсветлите објекти на ноќното небо

Читај повеќе