Штип добива стадион за интернационални натпревари

Филип Здравески
/ 15.09.2020 / 19:02

Фудбалската федерација на Македонија го претстави проектот според кој треба да се изгради западната трибина на „Градски“ во Штип.

Благодарение на Hat-trick програмата на УЕФА за развој на фудбалската инфраструктура во земјите во развој, Штип треба да добие нов лик на својот стадион.

Новата западна трибина ќе има капацитет од 2 илјади седишта со ВИП ложа, ресторан, простор за медиуми и за лица со инвалидитет, додека во подтрибинскиот простор ќе има соблекувални и простории за службени лица. Сето тоа по стандардите на УЕФА и ФИФА.

„Новиот стадион не само што ќе стане пристоен дом за штипската гордост, ФК Брегалница, туку би бил и прилика за македонската репрезентација да биде домаќин на важни квалификациски натпревари“, велат од ФФМ.

Досега македонската сениорска фудбалска репрезентација никогаш не играла натпревар, ниту пријателски, во градот под Исарот.

Стадионот веќе има рефлектори, а Брегалница е единствениот клуб во Македонија кој игра натпревари во ноќни термини. За потсетување, се работи за клуб кој се натпреварува во втората лига Исток, значи не е ни прволигаш. Работнички и Вардар играат на арената „Тоше Проески“, имаат услови за играње под рефлектори, но играат во скопскиот попладневен пекол.

Откако ќе заврши изградбата, ќе остане само уште да му се даде нормално име на стадионот, во чест на некој поранешен фудбалер од Штип, или пак фудбалски работник. На пример Градски стадион „Драгослав Шекуларац“, или пак некој друг по избор на штипјани.

Фото: ФФМ

Remote video URL
Тагови
реклама

Кои се петте најмалку посетени земји во светот?

Read more
Дали ДНК тестот може да предвиди како изгледате?

Дали ДНК тестот може да предвиди како изгледате?

Read more
Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, а вие сте на прагот

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, а вие сте на прагот

Read more
Каљари изненадува, по Наинголан ги донесе Симеоне и Олсен

Каљари изненадува, по Наинголан ги донесе Симеоне и Олсен

Read more

Фудбал

Клоп, Флик и Нагелсман - кандидати за тренер на годината

Read more

Суарес со солзи го напушти тренинг центарот на Барселона

Read more

УЕФА ги објави номинациите: Прв пат по 10 години без Меси или Роналдо

Read more

Реал демантира: Ниту Одегард, ниту кој било друг има корона

Read more

Спорт

Шеснаесет ракометари на Работнички заразени со корона

Читај повеќе

Промена на датумот на играње на средбата на ПСЖ – Вардар 1961

Читај повеќе

Клоп, Флик и Нагелсман - кандидати за тренер на годината

Читај повеќе
  • play_arrow

Суарес со солзи го напушти тренинг центарот на Барселона

Читај повеќе

УЕФА ги објави номинациите: Прв пат по 10 години без Меси или Роналдо

Читај повеќе

Стефано Доменикали ќе ја предводи Формула 1

Читај повеќе

Реал демантира: Ниту Одегард, ниту кој било друг има корона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Џокерот: Хауард провоцира, а Јокиќ „мртов ладен“

Читај повеќе

Барселона со парите од продажбата на Семедо ќе го купи Депај

Читај повеќе