Штипска Брегалница ја презема бизнисменот Кирил Гогов

Штип, 8 јули 2019 (МИА) – Успешно е завршена продажбата на 51 отсто од акциите на фудбалскиот клуб Брегалница, соопшти на денешната прес-конференција, градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски. Сопственикот на ланецот супер маркети „Кит –Го“-Штип и спортски работник Кирил Гогов на јавниот повик единствен пројавил интерес за преземање на фудбалскиот клуб, којшто постои 98 години.

Минатиот месец, на седница на Советот на Општина Штип, 23 советници донесоа едногласна одлука за продажба на 51 отсто од акциите на овој фудаблски клуб.

„Можам да ја поздравам одлуката на сите советници во Совет на Општина Штип коишто ја донесоа едногласно и ме овластија да продолжам во насока на продажба на овој фудбалски клуб со 51 отсто акции коишто ќе бидат продадени на берза. Ја информирам јавноста дека продажбата е успешно завршена. Ние после седницата на Совет на Општина Штип имавме јавен повик на којшто баравме да ги видеме сите заинтересирани субјекти кои ќе сакаат да влезат под тие услови и да бидат сопственици на ФК Брегалница 2008 со поддршка од Општина Штип“, рече Бочварски.

Новиот сопственик на ФК Брегалница, Гогов истакна дека приоритет е враќање на клубот во првата лига.

„Оваа сезона цел ќе биде враќање на Брегалница во првата фудбалска лига, кадешто на Брегалница како наш голем бренд и е местото, меѓу најдобрите“, додаде Гогов.

Со приватизирањето на Брегалница од буџетот на Општина Штип веќе нема да се трошат околу 200.000 евра, кои се дел од Програмата за спорт. Инаку, финансирањето на овој фудбалски клуб се најде и во ревизорскиот извештај за работата на општината за 2017 година. Ревизорите тогаш забележаа дека немале јасна слика како претходното локално раководство ги трошело парите за овој фудбалски клуб.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Фудбал

Во Тотенхем е тесно, ПСЖ почна преговори за Деле Али

Read more

Најголемите изненадувања на секое Светско досега

Read more

Барселона по 43. пат го освои Гампер купот

Read more

Официјално: Бејл се врати во Тотенхем по седум години

Read more

Спорт

Во Тотенхем е тесно, ПСЖ почна преговори за Деле Али

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемите изненадувања на секое Светско досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Надал сензационално испадна од Мастерсот во Рим

Читај повеќе
  • play_arrow

НБА: Бостон Селтикс го возврати ударот

Читај повеќе
  • play_arrow

Барселона по 43. пат го освои Гампер купот

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјално: Бејл се врати во Тотенхем по седум години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тотенхем го доби Бејл прилично евтино

Читај повеќе

На Ѓоковиќ му „пукна филмот“ и го тресна ракетот од земја

Читај повеќе
  • play_arrow

Пола кило бурек и два литра „кока кола“ – ова беше исхраната на Јокиќ пред да стане НБА ѕвезда

Читај повеќе