Што ако iPhone беше дизајниран како ретро компјутерите на Apple?

Како би изгледал новиот iPhone доколку Apple наместо да го дизајнира како нов, иновативен уред, го „позајми“ изгледот на легендарниот Macintosh или пак iMac G3?

Барем на прв поглед, 3D рендерите од ваквиот уред ни даваат приказ на визуелно атрактивен телефон инспириран од ретро дизајните на познатите компјутери на Apple, кои се појавија во средината на 80-тите години од минатиот век.

Зад интересните рендери стои дизајнерот FuturePunk, кој сакаше да прикаже колку се изменил начинот на дизајнирање на Apple низ годините. Оваа недела тој покажа неколку нови дизајни, инспирирани од ретро компјутерите и носталгијата за уреди како култниот, заоблен iMac G3.

Иако би било апсолутно непрактивчно да имате телефон кој изгледа како ретро компјутерите на Apple во 2019 година, мора да се признае дека има некоја посебна привлечност во модел базиран на iMac G3, посебно во препознатливата „Bondi“ сина боја.

Овие модели никогаш нема да се најдат во продажба, но можете да уживате во нив преку рендерите и видеото кое го обезбеди FuturePunk.

реклама

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Мобилни

Google објави тизер за новиот смартфон Pixel – што да очекуваме?

Read more

Блогерите побрзи од Apple: Објавени фотографии од екранот на iPhone 12

Read more

OnePlus го претстави новиот смартфон Nord

Read more

Нови шпекулации: Apple во септември ќе го претстави најновиот iPhone

Read more

Гик

  • play_arrow

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Читај повеќе

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Читај повеќе

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Читај повеќе

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Читај повеќе
  • filter

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Читај повеќе
  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Читај повеќе

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе