Што ако Месечината имаше своја месечина?

Месечината е единствениот природен сателит на планетата Земја и најблиско небесно тело до неа. Просечното растојание од Земјата до Месечината изнесува 384.400 километри, така што светлината од Месечината до Земјата пристигнува за 1,25 секунди.

Се смета дека Месечината настанала пред околу 4,5 милијарди години, по судир на комети. При ударот била исфрлена голема количина материјал во Земјината орбита од кој бил обликувана Месечината. Таа и релјефно е многу интересно небесно тело.

Месечината е цврсто небесно тело со пречник од 3473,3 километри. По површина, таа е 14 пати, по обем е 50 пати, а по маса е 80 пати помала од Земјата. Гравитацијата на Месечината е шестпати помала отколку онаа на Земјата.

Во текот на еден месечев ден, кој трае 14 земски дена, температурата се искачува на +120 °C, а во текот на ноќта се спушта до -160°С. Токму овие промени се причина нејзината површината да биде пустинска и безживотна, составена од карпи и длабок слој на прав. Месечината била покриена со кратери формирани од астероиди кои паѓале на месечината по нејзиното создавање. Некои од нив ја пробиле месечевата кора, при што лавата истекла на површината. Тоа се темните „мориња“ кои можат да се видат од Земјата.

Месечината околу Земјата се движи по елипсовидна патека со просечна брзина од 1,02 км/сек, и поминува дневен лак од 13 степени и 10 минути. Едно цело свртување околу Земјата прави за 27 денови, 7 часа и 11,5 секунди, што се нарекува сидерички месец. Месечевата патека е подложна на силни температурни вибрации што ги предизвикува Сонцето, па наклонот на патеката спрема еклиптиката во текот на 173 денови се менува од 5 степени до 5 степени и 18 минути.

Гравитацијата на Земјата ја врти Месечината околу нејзината орбита. Месечината се оддалечува 3–4 сантиметри од Земјата. Гравитацијата на Месечината ги привлекува нашите океани, предизвикувајќи „прилив“ (плима) и “одлив“ (осека) и го забавува ротирањето на планетата Земја за еден стотти дел од секундата на еден век. Ние, од Земјата постојано ја гледаме истата страна на Месечината. Имено, околу 40 % од површината на Месечината за нас е невидлива.

На Месечината нема атмосфера за да може да се пренесува звук, а поради немањето атмосфера Месечината многу брзо се лади и се загрева.

Месечината отсекогаш била голема мистерија за нас, а теориите на заговор дека човекот никогаш воопшто не ни стапнал таму се актуелни и ден-денес. Factnomenal одговара на едно друго многу скокотливо прашање што ги интригира научниците и ентузијастите со децении, а тоа е – Што ако Месечината имаше своја месечина?

Remote video URL
Тагови
реклама

Автобус изрешетан со „калашников“ во Косово, загинаа двајца тинејџери и возачот

Read more

Паметните часовници сè попопуларни: Apple со најголема заработка, WearOS доминира

Read more

Зошто е можно да немате COVID-19, а сте биле опкружени со заразени луѓе?

Read more

Што се случува во телото ако секој ден земате витамин Ц?

Read more

Наука

Вирусите може да изумрат – дали тоа се случува со коронавирусот во Јапонија и Индија?

Read more

Астрономски чуда со слично име, но различна природа

Read more

Што знаеме за мегалодонот? Вистината за најголемата ајкула што некогаш живеела

Read more

Зошто вселената е ладна како мраз кога Сонцето е толку жешко?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Црцорењето на птиците станува сѐ потивко: Научниците открија загрижувачки податоци

Читај повеќе
  • play_arrow

Русија воведува кучиња падобранци во армијата

Читај повеќе

Научници сакаат да создадат магнетно поле на Марс

Читај повеќе

Паметните часовници сè попопуларни: Apple со најголема заработка, WearOS доминира

Читај повеќе

Зошто е можно да немате COVID-19, а сте биле опкружени со заразени луѓе?

Читај повеќе

Кој произведувач прв ќе претстави смартфон со камера од 200 MP?

Читај повеќе

Вирусите може да изумрат – дали тоа се случува со коронавирусот во Јапонија и Индија?

Читај повеќе

Вработена во Pfizer ги украла тајните за ковид вакцините

Читај повеќе

Blue Origin во декември ќе испрати 6 туристи во вселената

Читај повеќе