Што ако некој кивне или се искашла покрај вас, а вие немате маска?

Маските и понатаму се најдобар начин да се заштитите себеси и другите од пренесување на коронавирусот, а во случај да се најдете во друштво на „сомнителна“ личност без маска, еве што треба да направите.

Познато е дека новиот коронавирус предизвикува респираторна инфекција и иако во последно време се спомнува и пренос на заразата преку воздух, сепак најсигурен начин да се инфицирате е ако некој во ваша близина кивне или кашла и така ги префрли капките со вирус на вас.

Фредерик Шерман, професор на Медицинскиот факултет Моунт Синај за The Atlantic откри многу корисен совет кој ќе помогне во сузбивањето на ширење на вирусот во вакви ситуации.

Според професорот, ако се најдете во ваква слична ризична ситуација, да бидете во друштво на личност која кашла или кива, а не знаете дали има вирус, е најдобро да го направите следното.

„Веднаш издишете за да избегнете вдишување на капки или аеросоли. Стегнете ги усните за издишувањето да трае подолго. Свртете ја главата во целост од личноста и оддалечете се“.

реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Осум лаги за сексот што важат само во порно филмови

Read more

Здравје

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Read more

Нов експеримент: Оние маски кои најчесто ги носиме, најмалку штитат

Read more

Коронавирусот може да преживее на кожата до девет часа

Read more

Кој е најмногу изложен на ризик од „долгорочен КОВИД“?

Read more

Магазин

Обожавате хорор филмови? Веројатно подобро се справувате со пандемијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа кивањето во забавена снимка?

Читај повеќе

Ана Винтур се разведува по 16 години брак

Читај повеќе

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Читај повеќе

Осум лаги за сексот што важат само во порно филмови

Читај повеќе

Нов експеримент: Оние маски кои најчесто ги носиме, најмалку штитат

Читај повеќе

Коронавирусот може да преживее на кожата до девет часа

Читај повеќе
  • filter

Вистинско пријателство: На грб ја носел неподвижната другарка до врвот на Олимп

Читај повеќе

Зелени тестенини со печурки и свински врат

Читај повеќе