Што би појадувале во различни земји?

Кога се оди на патување, убавината е за момент целосно да се вклопите во земјата и да го почувствувате секој нејзин дел. А, храната е многу важен дел на секоја земја.

Ако одите во странство и цело време купувате храна од маркети, правите огромна грешка. Така само ќе го гледате она што е пред вас, а нема вистински да ја почуствувате земјата која ја посетувате.

За целосно да ја спознаете убавината на земјата која ја посетувате, треба да се запознаете со локалните жители, да ја слушнете нивната музика, да прочитате за нивната историја, но најважно, да ја вкусите нивната храна.

Многумина велат дека појадокот е најважниот оброк во денот. Колку ова е точно, нема да навлегуваме, но она што е интересно е дека во секоја земја традиционалниот појадок е различен. Тоа е една од убавините на патувањата, да пробувате различни оброци.

Ова мало истражување ќе ви даде идеја што може да појадувате во различни земји, земји кои некогаш можеби и ќе ги посетите. Некои делуваат чудно и необично, некои превкусно...

Remote video URL
реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more

Чек дис аут

Во Сахара падна снег и ги забели песочните дини

Read more

Автомобил удри во американска новинарка среде јавување во живо

Read more

Зошто заспивањето пред телевизор е лоша навика?

Read more

Која храна најмногу ги усреќува луѓето?

Read more
 

Магазин

Прекраснa и непредвидливa: Откријте сѐ за жената Водолија

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Во Сахара падна снег и ги забели песочните дини

Читај повеќе

Трикови за чистење различни типови кади без абразивни хемикалии

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил удри во американска новинарка среде јавување во живо

Читај повеќе

Болки по породувањето: Што ги предизвикува и како да ги ублажите?

Читај повеќе

Зошто остануваме во токсични врски: Ракот е лојален, Јарецот не губи надеж

Читај повеќе

Тестирајте се: Дали сте навистина фит?

Читај повеќе

5 начини како да ја расположите жената за секс 

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Скопски моден фестивал: Премиера на првата сезона во март

Читај повеќе