Што би се случило ако обична игла удри во Земјата со брзина на светлината?

Апокалиптичното видео покажува што би можело да се случи доколку предмет од вселената удри во Земјата.

Но, предметот не е баш онаков каков што мислите. Не е астероид, ниту пак е комета или метеор.

Не, ова е обична игла, како онаа што може да ја користите за шиење на копчиња. Но, во ова теоретско сценарио, иглата би патувала со брзина на светлината. Сега работите стануваат малку посериозни. Видеото на YouTube каналот Riddle ги прикажува опциите за тоа што би можело да се случи доколку игла удри во Земјата со брзина на светлината. Имаме добри и лоши вести, да почнеме со најлошото можно сценарио  - кога иглата би удрила во Земјата со оваа брзина.

Најлошо сценарио

Во најлошото сценарио, енергијата што ќе распрскува од иглата би предизвикала апокалиптичен настан на Земјата. Ова ќе создаде голема дупка во Земјината кора што ќе предизвика огромно излевање на земјината обвивка која ќе биде расфрлена во вселената. Ова значи дека животот каков што го знаеме би изумрел поради огромната топлина ослободена од ударот. Но, станува полошо. Можеби дури и енергијата ослободена од ударот ќе биде толку голема што Земјата буквално ќе се распаѓа под силата на енергијата.

Значи, тоа е најлошото можно сценарио. Барем тоа би се случило толку брзо што никој не би знаел за тоа. Но, што е со добрата опција?

Па, во овој случај - бидејќи иглата е остра и патува толку брзо - постои можност енергијата да не се ослободи навреме за да всушност значително влијае на Земјата. Во ова сценарио, иглата едноставно ќе влезе во Земјата, а потоа ќе излезе од другата страна. Се разбира, ова е целосно теоретско сценарио, но ја покажува огромната количина на енергија што ја има нешто што патува со брзина на светлината, дури и ако тоа е релативно мал предмет како игла.

Remote video URL
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Чек дис аут

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Што се случува во мозокот кога доживуваме Déjà vu?

Read more

Водителка покажа среден прст во живо

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе