Што би се случило со човечкото тело во вселената без заштитен скафандер?

Направено е симулациско видео за да се илустрира што би се случило со човекот во вселената без скафандер, а резултатите се навистина застрашувачки.

DG EYE Science на YouTube го создаде ова видео за да ја прикаже реалноста на ситуација кога некој би бил изложен на вселената без соодветна заштита. Во видеото се нагласува дека и покрај очекувањата, телото не би експлодирало, но тоа што би се случило е зачудувачки.

Гасовите во телото би почнале да се шират во првите секунди, предизвикувајќи пукање на ткивото на белите дробови. По пет секунди, водата од очите, кожата и устата би почнала да испарува, додека водата во крвта би почнала да врие.

Симулацијата покажува како телото отекува додека кожата покажува доволно еластичност и сила за да го издржи притисокот. На крајот, срцето би забавило и би застанало пред лицето да умре од задушување, бидејќи во вселената нема атмосфера или притисок, што предизвикува вриење на водата во телото поради недостаток на притисок.

Ова е сериозен проблем бидејќи, како што објаснува д-р Крис Ленхард од Програмата за хумани истражувања на НАСА, имајќи предвид дека 60 отсто од човечкото тело е вода, секое ткиво што содржи вода ќе почне да се шири.

И покрај овие застрашувачки аспекти, луѓето покажуваат желба да ја истражуваат вселената, со што се поставува прашањето за мотивацијата зад стремежот за патување во вселената и покрај опасностите.

Remote video URL
реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Чек дис аут

Четири типа на пријатели

Четири типа на пријатели кои сите ги имаме

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Бегал од часови по глума

Read more
 

Магазин

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто често се чувствувате уморни во текот на денот?

Читај повеќе

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Читај повеќе

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Читај повеќе

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Читај повеќе
Четири типа на пријатели

Четири типа на пријатели кои сите ги имаме

Читај повеќе

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Читај повеќе

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе

Кој ќе ги наследи милионите на модната легенда Роберто Кавали?

Читај повеќе