Што да јадете ако имате проблем со штитната жлезда?

Проблемот со штитната жлезда е сè почест, па поради тоа научниците даваат корисни совети за начинот на исхрана доколку се борите со некој вид на пореметување на оваа ендокрина жлезда.

Штитната жлезда е составен дел на ендокриниот систем. Тоа е мала жлезда која е сместена на предниот дел на вратот, а важна е затоа што игра витална улога во подржување на бројни телесни функции како што се контрола на температурата на телото, брзината на метаболизмот и нивото на енергија.

Најчестото пореметување на работата на штитната жлезда е хипотиреоза или слаба функција. Хипотиреоидизам е обично предизвикан од автоимуната болест позната како Хашимото, пишува superzena.b92.net.

Хипертиреодизам, или прекумерна активна функција на штитната жлезда е зголемено лачење на хормоните T3 и Т4. Симптомите на хипертиреоза можат да предизвикаат губење на тежината, висок крвен притисок, пролив и забрзана работа на срцето.

Селенот е неопходна компонента на ензимот одговорен за претворање на Т4 во Т3. Селенот го балансира јодот, затоа што високото ниво на јод доведува до уништување на ќелиите на штитната жлезда. Важно е секојдневно внесување на храна богата со селен, како што се јаткасти плодови, конзервирана туна, лосос, скуша, сардина.

Витамин Д

Адекватното ниво на витамин Д се поврзува со помалата веројатност за развој на  болеста Хашимото. Нивото на витамин Д треба да се проверува во редовни интервали. Главниот извор на витамин Д е во рибата, полномасното млеко, јајца, бадеми.

Безглутенска диета

Откако ќе се усвои диета без глутен, автоимуните маркери за болеста исчезнуваат, па од голема важност е тестирањето да претходи на промените во исхраната. Ако тестот излезе негативен, следи пробна диета без глутен со акцент на природна храна: овошје и зеленчук, пченка, ориз, јаткасти плодови, семки, риба, пилешко, црвено месо.

реклама

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Фитнес & Здравје

Што да вежбате доколку мразите џогирање?

Што да вежбате доколку мразите џогирање?

Read more
Што да јадете ако имате проблем со штитната жлезда?

Што да јадете ако имате проблем со штитната жлезда?

Read more
Дали може да се предозирате со овошје?

Дали може да се предозирате со овошје?

Read more
5 вежби за задник и нозе со Загорка Видоевска

5 вежби за задник и нозе со Загорка Видоевска

Read more

Кајгана ТВ

  • play_arrow
Сите се експерти за корона вирус, фејл компилација

Сите се експерти за корона вирус, фејл компилација

Читај повеќе
Фудбалери кои одбиле да заминат од клубот – мудар потег или најголемата грешка во кариерата?

Фудбалери кои одбиле да заминат од клубот – мудар потег или најголемата грешка во кариерата?

Читај повеќе
Како изгледаше одбојкарското славје на Србија среде Париз

Како изгледаше одбојкарското славје на Србија среде Париз

Читај повеќе
Интер моќно со Лече во ревија на убави голови

Интер моќно со Лече во ревија на убави голови

Читај повеќе
„Чук, чук, отворете ми!“

„Чук, чук, отворете ми!“

Читај повеќе
Како стапалата да изгледаат помали?

Како стапалата да изгледаат помали?

Читај повеќе
Одложете ја појавата на бели влакна со помош на овие намирници

Одложете ја појавата на бели влакна со помош на овие намирници

Читај повеќе
Се враќаат во мода: Каубојките хит оваа есен

Се враќаат во мода: Каубојките хит оваа есен

Читај повеќе
Кратете ја косата во зависност од нејзината должина

Кратете ја косата во зависност од нејзината должина

Читај повеќе