Што да јадете наутро за да се ослободите од салото на стомакот?

А.С.
/ 12.07.2022 / 10:10

Постојат два типа на луѓе, оние кои размислуваат за појадокот уште пред да заспијат навечер и оние кои мораат да се натераат да јадат нешто наутро.

Без разлика дали сакате да јадете наутро или не, првиот оброк во денот може да ви помогне во целокупното здравје. Постојат хранливи опции кои можат да ви помогнат да ги изгубите мастите од стомакот и да го забавите стареењето.

Овесна каша со овошје, јаткасти плодови и семки

Овесната каша е еден од најздравите појадоци што можете да ги изедете. Овесот е извор на диетални влакна и ви помага да останете сити подолго време. Додавањето јаткасти плодови ќе ја зголеми содржината на протеини, што исто така може да помогне да не се чувствувате гладни подолго време. Протеините, исто така, помагаат да се изградат мускули и да се отстранат мастите од стомакот.

Боровинките и семките од лен ќе ѝ дадат на кашата природна сладост. Лененото семе е богато со омега-3 масни киселини и може да помогне да се стабилизира нивото на шеќер во крвта. А боровинките се богати со антиоксиданси, кои можат да помогнат вашата кожа да изгледа подобро.

Јајца или омлет со зеленчук

Јајцата се неверојатен извор на протеини, а омлетот со зеленчук ќе додаде уште еден куп други состојки богати со хранливи материи.

Омлетот со зеленчук е полн со здрави масти и храна богата со антиоксиданси кои ќе се борат против воспаленија. Протеините од јајцата и влакната од зеленчукот ќе ви помогнат да го потиснете апетитот долго време и да спречите прејадување во текот на денот.

Јаткасти плодови или путер од јаткасти плодови

Без разлика дали ќе ги додадете во вашата овесна каша или ќе изберете да намачкате путер од бадем на парче интегрален леб, јаткастите плодови и путерот од јаткасти плодови можат да придонесат за здраво стареење и губење на тежината.

Грчки јогурт

Грчкиот јогурт е одличен избор за љубителите на јогурт бидејќи содржи повеќе корисни хранливи материи и помалку додаден шеќер. Грчкиот јогурт е богат со протеини, кои прават да се чувствуваме подолго сити. Богат е и со калциум, кој е важен за спречување на стареење и одржување на здравјето на коските.

реклама

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Фит

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Read more

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Истражување покажа колку време е потребно за да се забележат резултати од вежбањето

Read more

Спанаќот е тајната на брзото и ефикасно слабеење

Read more
 

Магазин

  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе