Што да јадете пред тренинг?

А.С.
/ 04.06.2021 / 17:16

Свртивте нов лист и решивте да вежбате и да живеете поздраво.

Исхраната игра голема улога во остварувањето на овие цели. Храната може да ви помогне или да ги попречи вашите напори за слабеење или формирање на поцврсто тело или обликувани мускули.

Нјаважно е да не се прегладнувате, да имате енергија и „гориво“ за ваштите тренинзи.

Балансот е најважен. Не треба да бидете прегладнети, ниту прејадени пред да почнете со вежбање.

Ужинка богата со растителни влакна, јаглехидрати и протеини 30 до 60 минути пред да почнете со вежбање е совршен избор. Вкупната енергетска вредност на таа ужинка треба да биде 200 калории.

Ако ве очекува тренинг со кревање тегови, изберете протеински оброк како јогурт, бадеми или несолено сирење како моцарела.

Ужинки до 200 калории:

  • 1 јаболко со една лажица путер од кикирики
  • 5 средни моркови со 2 лажици павлака со зачини
  • Чинија пуканки
  • Половина шолја бадеми, фстаци или индиски ореви
  • Две тврдо варени јајца
  • 250 мл нискокалорично чоколадно млеко
  • 1 шолја јагоди со павлака
реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Фит

Тренингот на Вил Смит стана хит на социјалните мрежи

Read more

Вежби што ќе ви помогнат да трчате побрзо

Read more

Како изгледа менито на Роналдо: Јаде шест оброци на ден, пие само вода

Read more

9-минутни вежби за затегнат задник и нозе

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе