Што да јадете за рамен стомак?

А.С.
/ 30.06.2022 / 15:28

Во сезоната на плажи и одмори сигурно сакате да „фатите боја“ и да го покажете извајаното тело.

Стомакот обично е најтешко да се „израмни“, па дури и да имате мускули, не се познаваат зад стомачето. Со овој план на исхрана за една до две недели ќе успеете да добиете рамен стомак и да ги облечете омилените бикини. Следете го овој план на исхрана и во текот на денот можете да пиете незасладени и негазирани пијалаци. Одбегнувајте алкохол, како и млечни напитоци што не се наведени во дневниот план на исхрана.

Појадок

Овесна каша со една шолја зрнесто овошје (боровинки, малини, рибизли, капини)

или

Две тврдо варени јајца и една шолја зрнесто овошје.

Зошто?

Овесната каша е добар извор на растителни влакна и не содржи дополнителни шеќери. Зрнестото овошје е  богато со витамини и ќе ви даде доза здрави шеќери без чувство на тежина во стомакот.

Ако сакате да го „зголемите влогот“, одберете тврдо варени јајца што ќе ви обезбедат доволно протеини така што нема да помислите на јадење до ужина.

Ужина

1/3 шолја свежи, несолени јаткасти плодови и еден мал портокал или средна мандарина.

или

Шолја стапчиња целер со две лажички путер од кикирики.

Зошто?

И двете комбинации обезбедуваат добра мешавина на растителни влакна, протеини, здрави масти и не предизвикуваат надуеност.

Ручек

Две шолји зелена салата, половина свежа краставица, 10 шери домати, ¼ шолја рендан свеж морков, половина авокадо, едно тврдо варено јајце и една супена лажица несолени семки од сончоглед. Зачинете со лимонов сок.

Зошто?

Оваа комбинација дава доволно протеини, здрави масти и зеленчук што ќе го заштити организмот. Оваа едноставна салата ќе ви даде енергија, а нема да ве подуе.

Попладневна ужина

Шолја неутрална павлака со малку цимет.

или

Шолја парчиња свежа краставица со лимон

Зошто?

Циметот е природен „убиец“ на стрес и одлична замена за шеќер. Павлаката е одлична доза на протеини за овој дел од денот што ќе ве засити до вечера. Ако не сакате млечни производи, краставицата ќе ви обезбеди доволно влакна за да останете сити.

Вечера

150 грама лосос печен во рерна или на скара, спанаќ зачинет со лажица маслиново масло и малку лук, шолја варен зеленчук (морков, тиквички, целер...)

Зошто?

Лососот содржи омега-3 масни киселини што помагаат во согорување на масните наслаги и е одличен извор на здрави протеини. Варениот зеленчук е потребната доза на влакна и витамини што нема да го оптерети организмот како последен оброк во денот.

реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Фит

20-минутни вежби за задник со Памела Рајф

Read more

Три совети како без проблем да се вратите во форма

Read more
Без изговори: 10-минутен тренинг во домашни услови

Без изговори: 10-минутен тренинг во домашни услови

Read more

Како да почнете да слабеете веднаш?

Read more
 

Магазин

  • filter

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Читај повеќе

Пиењето алкохол за ХИВ позитивните може да значи смрт

Читај повеќе

Мусака со тиквички и топен кашкавал

Читај повеќе

Пет навики кои го забавуваат губењето маснотии во пределот на стомакот

Читај повеќе
  • play_arrow

20-минутни вежби за задник со Памела Рајф

Читај повеќе

Дали детето ви е разгалено?

Читај повеќе

Три совети како без проблем да се вратите во форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најлесно да ги средите каблите во домот?

Читај повеќе