Што да направите доколку мобилниот ви падне во вода?

Доколку истуривте вода врз мобилниот телефон, не очајувајте. Дури и доколку целосно бил потопен во вода, може да го спасите. Најважно е да реагирате бргу.

Што треба да направите?

1. Веднаш исклучете го уредот.

2. Ако вашиот смартфон е водоотпорен, а врз него сте истуриле друга течност освен вода, стручњаците од Apple и Samsung ви препорачуваат да го измиете во чиста вода(но не директно под чешма бидејќи може да се оштети).

3. Избришете го со мека крпа.

4. Протресете го за да ја исфрлите водата од отворот за полњач, но полека за да не навлезе течноста во внатрешноста на мобилниот.

5. Извадете ја СИМ картичката.

6. Не го сушете мобилниот со фен бидејќи топлината може да ги оштети гумените делови, но и екранот.

7. Исушете го мобилниот пред вентилатор

8. Ставете го мобилниот во сад и ставете ориз или некое средство за сушење што ќе ја впие влагата.

9. Не го полнете мобилниот додека не сте сигурни дека е потполно сув. Почекајте најмалку 5 часа.

Aко ова не ви помогне, не се обидувајте да го отворите сами туку обратете се за помош во сервис.

реклама

Борељ: ЕУ не може да го запре Израел

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Најжестоки воздушни напади врз Појасот Газа, загинаа 119 Палестинци

Read more

Филипче: Рано е да се тргнат маските на отворено

Read more

Мобилни

Samsung подготвува гејмерски смартфон

Read more

Sony Xperia Pro пристигна во Европа, позната и цената

Read more

Oppo подготвува смартфон на преклоп со 7-инчен екран

Read more

Redmi за 1 минута продаде 100.000 примероци од смартфонот K40 Gaming

Read more
 

Гик

Samsung подготвува гејмерски смартфон

Читај повеќе

Астероид поголем од Кеопсовата пирамида ќе мине крај Земјата

Читај повеќе

Sony подготвува повеќе од 25 видеоигри за PlayStation 5

Читај повеќе

Некои вируси имаат различна ДНК која содржи вонземски дел

Читај повеќе

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Читај повеќе

Рак на дојка може да се лечи без хемотерапија, тврдат шпански научници

Читај повеќе

Пловечка соларна платформа отпорна на урагани станува нов извор на обновлива енергија

Читај повеќе

Boeing 737 Max повторно под лупа поради нови проблеми

Читај повеќе
  • play_arrow

Како САД ја победија Русија во трката за вселената?

Читај повеќе