Што да направите за да му биде полесно на кучето кога ќе остане само дома?

Кучињата се исклучително социјални суштества, тие обожаваат да се во друштво на луѓе и не сакаат да бидат сами.

Затоа ситуациите кога треба да останат дома сами можат да им предизвикаат вознемиреност и страв, а тоа потоа може да резултира со лаење и уништување на покуќнината. Можете да му помогнете на вашето домашно милениче полесно да се справи со овие ситуации.

Ако имате куче, сигурно добро знаете како реагира кога ќе се вратите дома откако сте биле отсутни неколку часа - ве поздравува среќно како да не ве видело со денови. За многу кучиња, секое одвојување од сопственикот е тешко, дури и за многу кратко време, бидејќи тие се многу социјални суштества и многу се приврзани за нивниот сопственик.

Вашето куче би било најсреќно ако може да ве следи насекаде, но тоа за жал е сè уште невозможно, особено ако треба да одите на работа (освен ако не работите во компанија што дозволува носење миленичиња во работниот простор). За среќа, постојат начини на кои можете да му го олесните на вашето домашно милениче времето што го поминува само дома.

Почнете со навикнување што е можно порано

Кучињата се неверојатно интелигентни животни кои почнуваат да учат многу рано. Затоа е многу важно да му покажете на кучето дека ќе ја напуштате куќата или станот веднаш штом ќе го земете.

Често излегувајте во кратки периоди

Кучињата најмногу тагуваат затоа што се плашат и затоа што не знаат дали воопшто ќе се вратите. Затоа, покажете им дека излегувањето од станот е сосема нормална и секојдневна појава. Ако излегувате по 15 минути неколку пати на ден и се враќате, тогаш вашето куче ќе започне да сфаќа дека ќе се враќате после секое излегување. На почетокот можеби ќе квичи, но постепено квичењето ќе престане, а тогаш не заборавајте да го наградите кучето кога ќе се вратите дома.

Оставете му занимација

Во продавниците за миленичиња можете да најдете предмети што ќе помогнат во ова, како што се меки, удобни креветчиња, ќебиња, грицки и играчки за џвакање со кои кучето ќе може да се забавува со часови. Ова се работи што ќе го намалат чувството на вознемиреност и страв на кучето и ќе го смират и ќе го окупираат неговото внимание додека не се вратите дома.

Проверете дали го гризе мебелот

Кога ќе останат сами, кучињата често стануваат исплашени и нервозни. Затоа има чести случаи кога кучињата гризат мебел и уништуваат други работи низ куќата. Ако забележите дека вашето куче допира одредени работи во куќата, донесете го до она што го гризело, искарајте го, а потоа подадете му играчка за гризење. Кога ќе посегне по играчката, наградете го и на тој начин кучето ќе разбере дека му е дозволено да ја гризе само играчката.

Уморете го кучето пред да го оставите само

Ова е можеби најдобриот совет што ќе ви даде најдобри резултати. Пред да излезете од дома, истрчајте го добро и уморете го кучето. Кога ќе го тргнете настрана, ќе биде уморно и ќе спие поголем дел од денот, така што ќе биде многу полесно да поднесе дека не сте со него. Кога ќе се вратите, убаво изгалете се и поиграјте со него и ќе видите дека кучето многу брзо ќе се навикне на вашето заминување.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Живот

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Read more

Почина принцот Филип, сопругот на британската кралица Елизабета II

Read more

Најдобрите 20 европски замоци

Read more

Млада Месечина во Овен ќе им го промени животот на овие знаци

Read more
 

Магазин

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Читај повеќе

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Читај повеќе

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Читај повеќе