Што да направите за салатата подолго да остане свежа?

Ако ви здодеа секој втор ден да фрлате пожолтени и исушени листови зелена салата, експертот за храна и основач на Kitchen Tips Online, Мајкл Оранд, има генијално решение ко да направите салатата да трае многу подолго.

„Што воопшто предизвикува зелената салата да пожолти и да венее?“, прашува тој, објаснувајќи дека „виновникот“ е етиленскиот гас што зелената салата и другите зелени растенија природно го произведуваат кога се „повредени“.

Затоа, вели тој, таквите производи производителите ги пакуваат во пластика или пластична фолија, за до нив да не дојде етиленот што го произведуваат овошјето и зеленчукот што стојат во близина.

„Јаболката, на пример, испуштаат многу етилен додека се расипуваат, така што едно лошо јаболко ја расипува целата гајба“, објасни тој. Иистото важи и за салатата.

Претходно измешаната салата се расипува побрзо од оние посебно пакуваните, кои ги купувате како цели глави.

Значи, што да направите за да ја одржувате салатата свежа подолго? Веднаш штом ќе ја донесете дома, извадете ја од пластичната кеса, а откако ќе изедете една порција, остатокот ставете го во кеса со патент и отстранете го воздухот.

Дополнително, вели тој, салатата секогаш чувајте ја во најстудениот дел од фрижидерот и ќе трае најмалку три недели.

Тагови
реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Живот

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Дали детето ви е разгалено?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои есента им носи многу пари

Read more

Правило од 20 минути – идеално време за јадење благо

Read more
 

Магазин

  • filter

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Читај повеќе

Пиењето алкохол за ХИВ позитивните може да значи смрт

Читај повеќе

Мусака со тиквички и топен кашкавал

Читај повеќе

Пет навики кои го забавуваат губењето маснотии во пределот на стомакот

Читај повеќе
  • play_arrow

20-минутни вежби за задник со Памела Рајф

Читај повеќе

Дали детето ви е разгалено?

Читај повеќе

Три совети како без проблем да се вратите во форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најлесно да ги средите каблите во домот?

Читај повеќе