Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Геомагнетна бура од класата G1 се очекува да го погоди магнетното поле на Земјата утре на 6 јули.

Според извештаите, сончевата бура ќе ја погоди Земјата утре, 6 јули. Претстојната сончева бура е резултат на сончева дамка која исфрли голема количина сончеви честички кон Земјата. Сега, патувачките честички, познати и како сончев ветер, се на пат да ја погодат Земјата.

Добиената геомагнетна бура може да предизвика пречки кај радио сигналите со кратки бранови, како и да предизвика проекција на поларната светлина. Меѓутоа, прашање е дали е доволно силна за да предизвика голема штета на комуникациската мрежа или сателитите.

Извештајот доаѓа од веб-страницата SpaceWeather, кој ги потврдува податоците од американската Национална океанска и атмосферска администрација (НОАА). „Синоптичарите на НОАА велат дека има шанси за помали геомагнетни бури од класата G1 на 6 јули, кога се очекува потокот на сончевиот ветер да удри во магнетното поле на Земјата. Гасовит материјал тече од дупката налик на киклоп во сончевата атмосфера“, се вели во извештајот.

Со класификација G1, која укажува на најслабиот тип на сончева бура, магнетниот тек кој доаѓа најверојатно нема да ги оштети сателитите или GPS системите. Сепак, постои можност за пречки кај радиофреквенциите со кратки бранови.

NOAA ги класифицира сончевите бури во 5 категории, од G1 до G5. Сончевата бура од класификацијата G5, како што беше Карингтоновиот настан, денес не само што би ги оштетил сателитите, ќе влијае и на интернетот и мобилната мрежа, туку може да предизвика и откажување на нашите електронски уреди, како и дефекти на електричната мрежа. Исто така, може да предизвика шумски пожари поради неговото високо наелектризирано зрачење.

Интензитетот и зачестеноста на сончевите бури се зголемија во неодамнешното минато, бидејќи сончевата активност се зголемува во рамките на Сонцето. Сонцето следи 11-годишен сончев циклус и се приближува до фазата на сончев максимум, каде што е најактивно и може да предизвика насилни сончеви бури.

Минатата недела НАСА објави редок феномен кога два различни сончеви ветрови ја погодија Земјата, предизвикувајќи магнетосферата да се отвори и да ослободи опасно сончево зрачење. Иако изненадувачката сончева бура не беше доволно силна за да предизвика нарушување на GPS системите или сателитите, таа создаде изненадувачка поларна светлина за луѓето на повисоки географски широчини.

Аурори предизвикани од сончеви бури:

реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Вести

Xiaomi претстави функционален хуманоиден робот

Read more

Арктикот се загрева речиси четирипати побрзо од глобалниот просек

Read more

Деринкују - древен подземен град во Турција кој бил откриен од кокошки

Read more

Науката издвои 25 најубави градови во светот според златен пресек

Read more
 

Гик

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Читај повеќе

Xiaomi претстави функционален хуманоиден робот

Читај повеќе

Арктикот се загрева речиси четирипати побрзо од глобалниот просек

Читај повеќе

Митови и вистини за полнењето батерија на смартфонот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Motorola го претстави флагшипот Moto Razr 2022

Читај повеќе
  • filter

Деринкују - древен подземен град во Турција кој бил откриен од кокошки

Читај повеќе

Науката издвои 25 најубави градови во светот според златен пресек

Читај повеќе

Снимен феноменален момент: Две галаксии се судираат и се спојуваат

Читај повеќе

Како да го спасите телефонот ако ви падне во солена вода?

Читај повеќе