Што да правите пред тренинг за да согорите повеќе калории?

М.С.
/ 08.04.2021 / 13:41

Според новото истражување, доколку сакате да согорите повеќе калории – половина час пред тренингот треба да испиете шолја кафе.

Во истражувањето учествуваа 15 помлади мажи и научниците заклучија дека 3 мг кофеин по килограм од телесната тежина го забрзуваат согорувањето на масти во текот на вежбањето, пишува Medical News Today.

Сепак, научниците на здравите луѓе им препорачуваат да не внесуваат повеќе од 400 мг кофеин дневно т.е повеќе од 4 или 5 шолји.

Истражувањата покажаа дека кофеинот може да ви даде поголема сила и да ви помогне да стекнете кондиција.

Но, треба да се напомене дека со оглед на тоа дека се работи за студија со релативно мал број на испитаници, па затоа е рано да се донесе конечен заклучок, но јасно е дека кафето помага за да согорите повеќе калории.

Треба да знаете дека прекумерното консумирање на кофеин може да има негативни последици како што се забрзан пулс, мачнина, главоболка, несоница.

Тагови
реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Фит

Вежби за грбни мускули и исправување на неправилно држење на телото

Read more

15-минутен боксерски кардио тренинг за топење калории

Read more

Вежби за истегнување кои може да ги правите секој ден

Read more

Седум утрински навики поради кои не можете да ослабете

Read more
 

Магазин

Палачинките на Лав Толстој

Читај повеќе
  • play_arrow

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Читај повеќе

Четири ситуации кои се совршени за секс

Читај повеќе

Канадски пратеник заборави да ја исклучи камерата и се појави гол пред колегите

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежби за грбни мускули и исправување на неправилно држење на телото

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Хари и Вилијам нема да стојат еден до друг на погребот на принцот Филип

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да согорувате повеќе калории додека спиете?

Читај повеќе

Како до здрави очи кај лицата со дијабет и во услови на COVID-19?

Читај повеќе