Што доколку би спиеле цела зима како мечките?

Многу животни долгата и студена зима ја минуваат хибернирајќи. Човекот не функционира на тој начин. Но, што доколку би можеле да го правиме тоа?

Хибернација, или позната како зимски сон, е состојба на успорување на метаболизмот и ниска телесна температура кај одредени животни за време на зимата. Во хибернатори спаѓаат поголем број крзнени животни и мал број цицачи.

Сите ја знаеме мечката како најпознат хибернатор, но на мечките само малку им е снижена телесната температура, се будат лесно и не се сметаат за вистински хибернатори.

Повеќето хибернатори додека се активни складираат храна во засолништата (пр. верверичките) или резервни масти во телото (во масното ткиво). Тие можат да се разбудат повеќепати за време на зимата. Ладнокрвните животни мораат да хибернираат таму каде што надворешната температура се спушта под точка на смрзнување.

Како човекот би фикционирал доколку стане хибернарот? Би заспале некаде во ран декември рипајќи ги сите новогодишни празници и веселби, сето тоа би го преспале, а би се разбудиле некаде пред пролетта.

Remote video URL
Тагови
реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Чек дис аут

Кои се најбогатите земји на светот?

Read more

Мајки и деца, фејл компилација

Read more

Бувот писмоносец кој не сакаше да се оддели од писмото

Read more

Аеродром на Малдиви: Авионите како да нурнуваат во океанот

Read more
 

Магазин

Кои се најбогатите земји на светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајки и деца, фејл компилација

Читај повеќе

Како да ја развиете читачката способност кај децата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бувот писмоносец кој не сакаше да се оддели од писмото

Читај повеќе
  • play_arrow

Согорете 600 калории додека ги правите овие вежби дома

Читај повеќе

Истражување: Колку штити една доза, а колку две дози на Pfizer?

Читај повеќе

Како да препознаете кога е жената сексуално возбудена?

Читај повеќе

Колку милијарди долари доби Мелинда Гејтс по разводот?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со бело чоколадо и кокос

Читај повеќе