Што досега откри новиот ровер на НАСА на Марс?

Марс честопати го нарекуваме Црвената планета и навистина е црвенкасто посебно небесно тело.

После Земјата, Марс е планетата која најдобро би поддржувала живот во нашиот Сончев Систем. Токму поради тоа НАСА упорно праќа ровери, со цел да се соберат што повеќе информации за нашиот најблизок планетарен сосед.

Веќе е познато дека НАСА планира во блиска иднина да испрати и прво вселенско летало со човечки екипаж. Но, пред да се оствари тој дамнешен човеков сон, Марс мора колку што е можно повеќе да се истражи. И тука на сцена стапуваат роверите.

Една ваква мисија со ровери на Марс чини милијарди долари. Оттаму, евентуален неуспех би значел дека сите овие парични средства биле залудно потрошени. Досега имаше 6 ровери кои успешно шетаа по Црвената планета, а тие се: Sojourner (1997), Opportunity (2004), Spirit (2004), Curiosity (2012) и Perseverance (2021) на НАСА, како и Zhùróng (2021) на ЦНСА (кинеската вселенска агенција).

Многу се очекува од петтиот ровер на НАСА, развиен со досега најдобра технологија. Тоа е роверот наречен Perseverance кој веќе шест месеци е на марсовата површина и моментално работи на проучувањето на камењата на планетата, односно нивниот состав.

Но, што досега откри Perseverance?

Remote video URL
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Наука

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Read more

Како животните ги добиваат нивните шари?

Read more

Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Read more

Научници во Лаос пронајдоа лилјаци кои носат мутација на коронавирусот

Read more
 

Гик

  • filter

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Читај повеќе

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Читај повеќе

Google денеска наполни 23 години

Читај повеќе

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Читај повеќе
  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе