Што е бишт, наметката која Меси ја доби пред пехарот

Нема кој не забележа само момент пред Меси да го добие златниот пехар на ФИФА дека емирот на Катар на рамената му стави проѕирна црна наметка, па сите останаа со прашањето што е таа наметка и зошто Меси ја доби.

Емирот на Катар, Тамим бин Хамад Ал-Тани, на рамената на Лионел Меси синоќа стави црна наметка која потоа Аргентинецот малку се помачи да ја облече не можејќи да ги најде отворите за рацете. Беше изненаден од потегот, а се чини и малку засрамен, но потоа се насмевна. Тоа се случи во моментот кога Меси застана помеѓу него и претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, за да го прими златниот пехар за штотуку освоеното Светско првенство.

Станува збор за бишт (بِشْت), една од најпрестижните арапски наметки која претставува благосостојба и благородништвото, истакнувајќи го општествениот статус на оној што ја носи, истовремено предизвикувајќи почит од останатите. Ја носат само владетели, племенски водачи и водечки лица за време на важни церемонии.

Биштот е типичен за Артапскиот Полуостров, особено каде што владејат емири. Најчесто е црн, може да има и друга боја, како на пример кафена, сива, беж или бела. Се носи над бела облека, како што се гледа кај Ал-Тани, емирот кој му го даде биштот на Меси.

Примерокот што го доби Меси на ракавите има позлатена линија, што го симболизира триумфот во фудбалскиотг свет, а Меси го прави крал на фудбалот.

Сите шеици присутни на финалето во Доха носеа бишт. И не случајно. Не толку поради финалето, кое е важен настан, туку поради датумот 18 декември, што за Катар има посебно значење, а затоа и овој датум беше одбран за финалниот натпревар. Имено, на 18 декември Катар го слави својот државен празник. На овој ден во далечната 1878 година шеикот Џасим бин Мохамед Ал-Тани ја обединил земјата и така настанал денешен Катар.

Меси како го крева пехарот носејќи бишт е преседан во церемонијата на ФИФА, но снимките ќе станат историски и вечно втемелени во арапскиот свет.

реклама

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Фудбал

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Read more

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Read more

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Read more

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Read more
 

Спорт

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Читај повеќе

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Читај повеќе

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Читај повеќе

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Читај повеќе