Што е бишт, наметката која Меси ја доби пред пехарот

Нема кој не забележа само момент пред Меси да го добие златниот пехар на ФИФА дека емирот на Катар на рамената му стави проѕирна црна наметка, па сите останаа со прашањето што е таа наметка и зошто Меси ја доби.

Емирот на Катар, Тамим бин Хамад Ал-Тани, на рамената на Лионел Меси синоќа стави црна наметка која потоа Аргентинецот малку се помачи да ја облече не можејќи да ги најде отворите за рацете. Беше изненаден од потегот, а се чини и малку засрамен, но потоа се насмевна. Тоа се случи во моментот кога Меси застана помеѓу него и претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, за да го прими златниот пехар за штотуку освоеното Светско првенство.

Станува збор за бишт (بِشْت), една од најпрестижните арапски наметки која претставува благосостојба и благородништвото, истакнувајќи го општествениот статус на оној што ја носи, истовремено предизвикувајќи почит од останатите. Ја носат само владетели, племенски водачи и водечки лица за време на важни церемонии.

Биштот е типичен за Артапскиот Полуостров, особено каде што владејат емири. Најчесто е црн, може да има и друга боја, како на пример кафена, сива, беж или бела. Се носи над бела облека, како што се гледа кај Ал-Тани, емирот кој му го даде биштот на Меси.

Примерокот што го доби Меси на ракавите има позлатена линија, што го симболизира триумфот во фудбалскиотг свет, а Меси го прави крал на фудбалот.

Сите шеици присутни на финалето во Доха носеа бишт. И не случајно. Не толку поради финалето, кое е важен настан, туку поради датумот 18 декември, што за Катар има посебно значење, а затоа и овој датум беше одбран за финалниот натпревар. Имено, на 18 декември Катар го слави својот државен празник. На овој ден во далечната 1878 година шеикот Џасим бин Мохамед Ал-Тани ја обединил земјата и така настанал денешен Катар.

Меси како го крева пехарот носејќи бишт е преседан во церемонијата на ФИФА, но снимките ќе станат историски и вечно втемелени во арапскиот свет.

реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Фудбал

Роналдо во арапска носија изведе бедуински танц со меч

Read more

Mundo Deportivo: Модриќ наскоро ќе биде во тимот на Меси

Read more

Томас Милер има 100 победи во ЛШ

Read more

Роналдо не доби пенал, па му се налути на судијата

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џанг спектакуларно го нокаутира Џојс

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо во арапска носија изведе бедуински танц со меч

Читај повеќе

Mundo Deportivo: Модриќ наскоро ќе биде во тимот на Меси

Читај повеќе

Томас Милер има 100 победи во ЛШ

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо не доби пенал, па му се налути на судијата

Читај повеќе

Капело објасни зошто Јувентус има предност во трката за Скудетото

Читај повеќе

Дрес од МЗТ за градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс

Читај повеќе

И Интер добива сопственик од Блискиот Исток?

Читај повеќе

Хамилтон пред Јапонското ГП: Се надевам Ред Бул нема да биде 30 секунди пред сите

Читај повеќе