Што е најдобро да јадете за ужина за здрави црева?

Една од најважните работи што можеме да ги направиме за да го поддржиме здравјето на цревата е да одржуваме здрава исхрана.

Ова бара вклучување на храна погодна за цревата во нашите дневни оброци.

Се разбира, ова може да вклучува овошје, зеленчук и храна богата со пробиотици како јогурт. Но, што кога е 15 часот, а ни се грицка нешто солено? Гастроентерологот Џенез Ластер сподели одличен предлог.

Грицките богати со растителни протеини и влакна помагаат да се хранат клетките на дебелото црево и да се диверзифицира микробиомот“, објаснува таа за Eating Well. Разновидната мешавина на бактерии во нашите црева помага да ги одржиме нашите тела здрави и еластични. Пониската бактериска разновидност, од друга страна, е поврзана со воспаление и хронични заболувања.

Така, со избирање на ужина која е богата со растителни протеини и влакна, можеме да го поддржиме нашето здравје на цревата.

Според гастроентеролог, најдобрата ужина се јаткастите плодови. Тие се идеална комбинација на хранливи материи кои се пријатни за цревата, препорачани од лекар. Грст јаткасти плодови и путер од јаткасти плодови се одлични ужини помеѓу оброците. Исто така, можеме да ги јадеме на многу начини.

Јаткастите плодови се совршена комбинација на протеини и влакна. Добрата ужина богата со протеини треба да содржи од 6 до 20 грама протеини, а ние треба да бараме најмалку три грама влакна во закуска богата со влакна. На пример, две супени лажици путер од бадем имаат околу седум грама протеини и повеќе од три грама влакна. Ако на тоа додадеме јаболко, ќе добиеме уште повеќе влакна.

Јаткастите плодови може да се подготват на различни начини, на пример пржени и солени. Но, за луѓето со дијабетес или висок крвен притисок, Ластер препорачува несолени, обични јаткасти плодови за ограничување на внесот на натриум. Слично на тоа, при изборот на путер од јаткасти плодови, треба да барате оние што содржат јаткасти плодови и сол или само јаткасти плодови, што ќе го ограничи вишокот на внес на шеќер.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Здравје

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Кардиолог откри 10 критични симптоми на срцеви болести кои не треба да ги игнорирате

Read more

Трите најдобри додатоци за здрави црева, според нутриционист

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Читај повеќе

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Читај повеќе

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Читај повеќе

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Читај повеќе

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Читај повеќе
  • filter

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Читај повеќе

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Читај повеќе

Кардиолог откри 10 критични симптоми на срцеви болести кои не треба да ги игнорирате

Читај повеќе