Што е ново во освежениот SUV F-Pace на Jaguar?

Во британската автомобилска компанија Jaguar сметат дека уште е рано за нова генерација на нивниот најголем SUV модел, кој по освежувањето и понатаму е една од најатрактивните опции во овој сегмент.

Со редизајнираниот модел F-Pace доаѓа поинаков капак на моторот со поизрасено испапчување, а „лицето“ го краси поголема маска на ладилникот и редизајнирани отвори за струење воздух, што заедно со стандардните адаптивни LED светла го прават автомобилот особено „опасен“ на изглед.

Меѓу промените на задниот дел спаѓаат куќиштата за LED светлата по пример на оние кај електричниот модел I-Pace, а со редизајнот стигна и празлична петта врата која заедно со палетот опрема R-Dynamic е дополнително обложена со црни детали.

Заснован на алуминиумска платформа, F-Pace и понатаму се нуди со дволитарски и трилитарски турбобензиски и турбодизелски мотори, со кои се нудат и благи хибридни системи, а на врвот на понудата меѓу дволитарските опции е plug in хибридот кој на возачите им нуди 400 коњски сили, што е доволно за забрзување од 0 до 100 км/ч за нешто повеќе од 5 секунди, како и нешто повеќе од 50 поминати километри без асистенција од моторот со внатрешно согорување.

Трилитарските шестцилиндарски турбобензиски и турбодизелски мотори во најдобар случај исто така развиваат 400 КС, а за пренос на моќноста на сите погонски опции е задолжен осумстепениот автоматски менувач.

Од Jaguar велат дека минималистички уредениот ентериер на редизајнираниот модел F-Pace е изведен во уште поквалитетни материјали. Подобрена е и звучната изолација, а возачот и сопатниците имаат на располагање уште низа „играчки“ и простор за багаж.

Тагови
реклама

Кои се петте најмалку посетени земји во светот?

Read more
Дали ДНК тестот може да предвиди како изгледате?

Дали ДНК тестот може да предвиди како изгледате?

Read more
Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, а вие сте на прагот

Столтенберг: Вратата на НАТО е отворена, а вие сте на прагот

Read more
Каљари изненадува, по Наинголан ги донесе Симеоне и Олсен

Каљари изненадува, по Наинголан ги донесе Симеоне и Олсен

Read more

Авто новости

Renault го претстави новиот Megane Conquest

Read more

Маск со една изјава ја турна вредноста на Tesla за 50 милијарди долари

Read more

Бели, црни, сиви и сребрени - зошто возачите бираат „здодевни“ нијанси на автомобилот?

Read more

Прв поглед на новите 2020 BMW M3 & M4 со Top Gear

Read more

Автомобили

  • filter

Renault го претстави новиот Megane Conquest

Читај повеќе
  • play_arrow

Маск со една изјава ја турна вредноста на Tesla за 50 милијарди долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Бели, црни, сиви и сребрени - зошто возачите бираат „здодевни“ нијанси на автомобилот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв поглед на новите 2020 BMW M3 & M4 со Top Gear

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Зошто Американците не го сакаа легендарното „југо“?

Читај повеќе
  • filter

VW ѝ се „закани“ на Tesla: Ќе произведуваме 500.000 електрични модели годишно

Читај повеќе
  • filter

Nissan 300ZX од 1990 година се продава со иста цена како новиот модел 370Z

Читај повеќе
  • filter

BMW ги откри деталите за новата генерација на моделите M3 и M4

Читај повеќе
  • play_arrow

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Читај повеќе