Што е поштетно, долгото седење на работа или дома?

Истражување на американски научници покажа дека сите облици на седење немаат подеднакво штетен ефект на здравјето на срцето.

Тие забележале разлика меѓу седењето во работна средина, односно додека сме на работа и вршиме канцелариска работа или додека седиме пред компјутер додека сме дома, пишува Medical News Today.

Познато е дека седечкиот живот лошо влијае на здравјето, особено на здравјето на срцето и крвните садови. И самите научници се изненадени од откритието за тоа дека времето кое некој го минува седејќи на кревет дома и гледајќи телевизија се поврзува со поголем ризик од развој на срцеви заболувања за разлика од седењето во канцеларија.

„Нашите резултати упатуваат на тоа дека начинот на кој го минувате времето надвор од работа е важен за циркулацијата“, појаснува главниот автор на студијата д-р Кит Дијас од Универзитетот Колумбија.

Научниците анализирале податоци собрани во периодот од осум и пол години од 3.592 учесници во истражувањето. Податоците вклучувале информации за тоа колку време учесниците минуваат седејќи на работа и колку време минуваат гледајќи телевизија во однос на вежбањето во слободно време.

Дијас и колегите заклучиле дека кај сите оние кои одговориле дека секојдневно пред телевизор минуваат четири или повеќе часа, ризикот од развој на кардиоваскуларни проблеми и прерана смрт бил поголем за 50 проценти во споредба со оние кои пред телевизор седеле два или помалку часа.

Ни на научниците во целост не им е јасно зошто седечкиот живот во слободното време е потенцијално поштетно од седењето во работна атмосфера, но веруваат дека одговорот е во непрекинатото седење.

Тагови
реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Здравје

Како до здрави очи кај лицата со дијабет и во услови на COVID-19?

Read more

Зошто треба да јадете урми?

Read more

Што му се случува на телото кога седите предолго?

Read more

Зошто треба секој ден да јадете јагоди?

Read more
 

Магазин

Палачинките на Лав Толстој

Читај повеќе
  • play_arrow

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Читај повеќе

Четири ситуации кои се совршени за секс

Читај повеќе

Канадски пратеник заборави да ја исклучи камерата и се појави гол пред колегите

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежби за грбни мускули и исправување на неправилно држење на телото

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Хари и Вилијам нема да стојат еден до друг на погребот на принцот Филип

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да согорувате повеќе калории додека спиете?

Читај повеќе

Како до здрави очи кај лицата со дијабет и во услови на COVID-19?

Читај повеќе