Што е потребно за Меси да се врати во Барселона?

Враќањето на Лионел Меси во Барселона е тешка, но не и невозможна задача, а за да се оствари потребни се компромиси на двете страни.

Гласините кои навестуваат враќање на Лионел Меси „во неговата куќа“ толку многу се засилија во последните неколку недели што дури и претседателот на Барселона, Жоан Лапорта, човекот кој го „пушти“ во ПСЖ, му рече на Аргентинецот дека „вратите на клубот се отворени за него“.

Сепак, моменталната финансиска ситуација во Барселона не дозволува Меси да се врати на Камп Ноу доколку не се согласи на „многу“ помала плата.

„Само клубот може да направи нешто. Би сакал да се врати и да ја заврши кариерата во Барселона, но тоа не зависи од нас, нема да ги менуваме правилата за да може Меси да дојде“, изјави Хавиер Тебас, претседател на шпанската Ла Лига.

Сепак, Барса смислува начин да му понуди економска алтернатива на Меси за да се врати во клубот. Mundo Deportivo наведува дека Меси не би земал особено висока плата, туку би добивал проценти од различни извори на приходи, особено на комерцијално ниво.

Меси е свесен и за интересот на неговиот поранешен клуб кој чека аргентинската ѕвезда да „намигне“ за да направи потег.

Тагови
реклама

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Фудбал

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Read more

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Read more

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Read more

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Read more
 

Спорт

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе