Што е поважно за слабеење: Исхраната или вежбањето?

А.С.
/ 04.01.2021 / 17:00

Иако честопати слушаме дека за слабеење исхраната е важна 70 проценти, а вежбањето 30%, научниците велат дека тоа не е така.

Кога станува збор за губење на тежината, голем дел од „товарот“ се става на самата исхранаи често можеме да слушнеме дека вежбањето е само додаток на процесот.

Но, новото истражување покажа дека оваа теорија можеби и не е точна. Научниците од Универзитетот во Колорадо веруваат дека вежбањето е многу поефикасно од исхраната кога станува збор за слабеење.

„Истражувањето се занимаваше со прашањето за губење на тежината на подолг временски период. Докажавме дека луѓето ја губат телесната тежина побрзо со поголема физичка активност отколку со ограничен внес на храна“, вели д-р Даниел Остендорф, пишува MindBodyGreen.

Иако ова истражување не е причина да внесете сè што сакате во вашето тело, може да ве охрабри да живеете поактивен живот наместо да се грижите премногу за калориите.

Овие резултати ја нагласуваат важноста и вредноста на вежбањето при постигнување на целите поврзани со слабеењето. Покрај тоа, психичките и физичките придобивки што ни ги носи вежбањето се доволни причини да се занимаваме со каква било спортска активност.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Фит

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Read more

Хенри Кавил сподели фитнес совети за сите почетници

Read more

Колку време треба да вежбате за да се отстрани штетата од седењето цел ден?

Read more
Слабеење со трчање: 12 совети како да почнете да слабеете веднаш

Слабеење со трчање: 12 совети како да почнете да слабеете веднаш

Read more
 

Магазин

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Читај повеќе

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Читај повеќе

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Читај повеќе

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Читај повеќе

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Читај повеќе

Какви мажи привлекувате според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Читај повеќе

Хенри Кавил сподели фитнес совети за сите почетници

Читај повеќе

Девојче во Русија преживеа снежна бура гушкајќи куче цела ноќ

Читај повеќе