Што е поважно за слабеење: Исхраната или вежбањето?

А.С.
/ 04.01.2021 / 17:00

Иако честопати слушаме дека за слабеење исхраната е важна 70 проценти, а вежбањето 30%, научниците велат дека тоа не е така.

Кога станува збор за губење на тежината, голем дел од „товарот“ се става на самата исхранаи често можеме да слушнеме дека вежбањето е само додаток на процесот.

Но, новото истражување покажа дека оваа теорија можеби и не е точна. Научниците од Универзитетот во Колорадо веруваат дека вежбањето е многу поефикасно од исхраната кога станува збор за слабеење.

„Истражувањето се занимаваше со прашањето за губење на тежината на подолг временски период. Докажавме дека луѓето ја губат телесната тежина побрзо со поголема физичка активност отколку со ограничен внес на храна“, вели д-р Даниел Остендорф, пишува MindBodyGreen.

Иако ова истражување не е причина да внесете сè што сакате во вашето тело, може да ве охрабри да живеете поактивен живот наместо да се грижите премногу за калориите.

Овие резултати ја нагласуваат важноста и вредноста на вежбањето при постигнување на целите поврзани со слабеењето. Покрај тоа, психичките и физичките придобивки што ни ги носи вежбањето се доволни причини да се занимаваме со каква било спортска активност.

реклама

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Објавена првата фотографија од британскиот сој на коронавирусот

Read more

Америка е пред граѓанска војна, предупредува милијардерот Далио

Read more

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Фит

Осум работи кои никогаш не треба да ги правите по тренинг

Read more

Како да направите 10.000 чекори дневно без да излезете од дома?

Read more

Можете да го извајате телото и со вежбање дома

Read more

Што се случува во вашето тело ако не вежбате доволно?

Read more
 

Магазин

Како жените да доживеат поинтензивен оргазам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Берни Сандерс: Ги видов мемињата инспирирани од инаугурацијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Полицајци на ролерки – Пакистан има ново оружје против криминалците

Читај повеќе
  • play_arrow

10 навики кои го издаваат карактерот

Читај повеќе

Намирници кои ќе ви помогнат да заспиете полесно

Читај повеќе

Страв од корона: Зошто не треба со денови да се затворате дома?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги очекува среќа во љубовта во текот на февруари

Читај повеќе

Зошто компирот е важен за одржување на имунитетот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум работи кои никогаш не треба да ги правите по тренинг

Читај повеќе