Што е поздраво - свинска маст или масло?

Ни постарите веќе не паметат и не знаат како да објаснат кога преминале од маст на масло. Одолеваат само ванилиците, кои не се добри ако се направат со масло.

Дали маста е здрава и поевтина? Дали свинската маст се разликува и дали телото треба постепено да се навикнува на маст, ако досега не сме ја користеле?

Проф. д-р Воислав Перишиќ, гастроентеролог од соседна Србија, истакнува дека некогаш се користела само маст, а подоцна индустријата на пазарот донела употреба на различни масла. Исто така, тоа на жените им олесни да ги подготват оброците, од технички спект.

„Лично мислам дека тоа беше модел на манипулација. Мастите се многу здрави, некои масни киселини имаат антиинфективно дејство. Ти се нанесуваат и на рани“, рече д-р Перишиќ за РТС.

Како што истакна д-р Верослава Станковиќ, специјалист за исхрана, кампањата против маста започнала во средината на 80-тите, но луѓето во светот сè уште умираат од кардиоваскуларни болести и дијабетес, што значи дека проблемот не бил во мастите.

Кога ќе го погледнете составот на мастите на собна температура, тие се полуготови, содржат некои незаситени масни киселини. Околу 48% од содржината се незаситени масни киселини, исти како оние содржани во маслиновото масло.

Тие исто така содржат 11% полинезаситени масни киселини во комбинација од омега-3 и омега-6 масни киселини.

„Заситените масни киселини се неопходни во нашата исхрана поради централниот нервен систем и клеточните мембрани. Мастите имаат точка на димење на 190°C, а маслата на 270°C. Мастите на топлина не создаваат слободни радикали и транс масни киселини. И свинската маст содржи огромно количество на витамин Д, доколку свињата се храни надвор, така што една лажица свинска маст содржи 1.000 меѓународни единици витамин Д“, објаснува д-р Станковиќ.

„Витаминот Д е антиинфективен и анти-автоимун витамин. Го има во сите суплементи што ги користам во лекувањето на моите пациенти. Свинската маст е здрава и неопходна во исхраната, подобра е од лососот. Поголемиот дел од лососот кој се продава низ светот е „вештачки“. Само лососот од Алјаска е вистински и поскап. Лососот се одгледува во базени и вештачки се храни“, додава д-р Перишиќ.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Здравје

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Вакцините против коронавирус не влијаат на плодноста

Read more

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more
 

Магазин

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Читај повеќе

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Читај повеќе

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Читај повеќе

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Читај повеќе

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Читај повеќе

Какви мажи привлекувате според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Читај повеќе

Хенри Кавил сподели фитнес совети за сите почетници

Читај повеќе

Девојче во Русија преживеа снежна бура гушкајќи куче цела ноќ

Читај повеќе