Што е секундарна неплодност?

За разлика од примарната неплодност, која се дијагностицира веднаш ако жената никогаш не можела да забремени, секундарната неплодност значи неможност да забремени по една или две бремености.

Секундарната неплодност е тема за која ретко се зборува, а како што соопштуваат од клиниката Мајо, овој тип на неплодност може да биде предизвикан од различни проблеми:

  • оштетување на јајцеводот што ја спречува јајце-клетката да патува до матката, проблеми со овулацијата
  • лузни од ендометриоза при што ткивото што ја обложува внатрешноста на матката расте надвор од неа
  • одредени состојби на матката како што се фиброиди или аденомиоза
  • компликации поврзани со претходната бременост или операција
  • промените во телесната тежина, промените во лековите, а појавата на секундарна неплодност зависи и од возраста на жената

Секундарната неплодност може да биде изненадување за многу парови. Експертите објаснуваат дека треба да побарате помош од лекар доколку барем една година се обидувате да забремените безуспешно, а за паровите над 35 години се доволни шест месеци.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Здравје

Објавена листа на земји со највисоки стапки на дијабетес, каде се рангира Македонија?

Read more

Како доаѓа до предозирање со алкохол и какви последици по здравјето може да остави?

Read more

Кога да се посомневате во проблеми со тироидната жлезда?

Read more

Што открива бојата на вагиналниот исцедок и кои се последиците ако го игнорираме?

Read more
 

Магазин

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе