Што е шизофренија?

Откријте што знаете за симптомите, причините и третманите за шизофренија во интересното анимирано видео на TED-Ed.

Шизофренијата е идентификувана пред повеќе од еден век, но сè уште не знаеме што ја предизвикува. До денес е една од најмалку сфатените болести. Но, ајде да видиме што знаеме за шизофренијата.

Секоја личност со шизофренија има различни симптоми. Дијагностицирањето е на различна возраст кај мажите и жените. Првите знаци на шизофренија се халуцинации, неповрзано зборување, несекојдневно однесување. Погрешно е мислењето дека луѓето со шизофренија имаат повеќекратни личности. Други симптоми се тешкотии со паметењето, носење одлуки и слично.

Причина нема, освен комбинација од генетски и општествени ризик фактори за ова однесување. Не е познато кои гени се виновни за шизофренијата, но познато е кои фактори влијаат за развивање. Сепак, тие фактори не влијаат исто кај секого, сè зависи од генетиката.

реклама

Здравје

СЗО пресуди: Хидрохлорокинот не ја намалува смртноста од COVID-19

Read more

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Read more

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Read more

Руски експерти направија лек за COVID-19

Read more

Нови видеа

play_arrow

Златните момчиња: Ова е тимот кој секој би сакал да го менаџира

Read more
play_arrow

10 финти поради кои се навлекуваме на видеоигри

Read more
play_arrow

Зошто мажите почнуваат да се дебелеат после 30-тата година?

Read more
play_arrow

Што треба да јадете пред и по вежбање?

Read more
play_arrow

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Read more
play_arrow

COVID-19: Што ќе се случи со светската економија?

Read more
play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Read more
play_arrow

Далај Лама објави нова песна

Read more
play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Read more
play_arrow

Лесни вежби за загревање на целото тело

Read more
play_arrow

Дали Путин вечно ќе владее со Русија?

Read more
play_arrow

Виери, Вентола и Адани снимија песна

Read more