Што е сината светлина налик експлозија на бомба снимена над Европа?

На 8 октомври, францускиот астронаут Томас Песке сними нешто исклучително ретко од Меѓународната вселенска станица (МВС).

Фотографијата, направена во еден кадар со долга експозиција, наликува на експлозија на кобалтна бомба некаде над Европа, источно од Хрватска, но оваа застрашувачки голема сина светлина не предизвика никаква штета. Всушност, повеќето луѓе веројатно не ни забележале дека се случило нешто невообичаено.

Сликата претставува нешто многу помалку застрашувачко, наречено „минлив светлосен настан“ (TLE) - феномен што може едноставно да се опише како молња која се движи нагоре, кон горните делови на атмосферата.

TLE се всушност група различни феномени што се јавуваат за време на грмотевици, но многу над местото каде што обично се појавува нормална молња. Иако се поврзани со молња, тие функционираат малку поинаку.

Син млаз

Еден од овие феномени се нарекува син млаз. Се претпоставува дека сините млазови, кои се формираат на надморска височина од околу 25 километри, се движат слично како и вообичаените електрични празнења помеѓу горното подрачје на позитивен набој во облак со грмотевици и негативно наелектризираниот горен слој на облакот. Ако водилката на молњата се движи кон горниот негативен слој, наместо долниот, исто така негативно наелектризиран, се формира син млаз. Во овој феномен, позитивната водилка на молњата ја пополнува негативно наелектризираната област пред негативниот крај да ја пополни позитивно наелектризираната област, а позитивната водилка конечно излегува од облакот и продолжува да напредува нагоре, предизвикувајќи син сјај на молекуларен азот.

Во 2018 година, научниците од Европската вселенска агенција (ЕСА) ја открија можната причина за сини млазови. Ги нарекоа сини блесоци, односно сини експлозии, но нивното потекло сѐ уште не е целосно разјаснето. Труд за нив беше објавен претходно оваа година во списанието Nature.

Атмосферскиот физичар Торстен Нојберт, еден од авторите на трудот, претпоставува дека сините експлозии се предизвикани од специјален тип електрични празнења со краток дострел во бура. Според него, турбуленцијата во бурата со грмотевици дава можност спротивно наелектризираните подрачја да се приближат еден до друг на помалку од еден километар и да ослободат силен струен наплив.

реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Ќерките на Анџелина Џоли ја засенија актерката на црвениот тепих

Read more

Наука

Откриено зошто јајце-клетката е огромна во споредба со сперматозоидите

Read more

Дали Големата експлозија всушност била супермасивна бела дупка?

Read more

Земјата можеби е опкружена со огромен магнетски тунел

Read more

Како да сте таму: Роверот на НАСА го сними звукот на Марс

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Топ 10 видеоигри во ноември 2021

Читај повеќе

Марс: По две недели тишина оживеаја роверите на НАСА

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што треба да знаете за новиот MacBook Pro

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски сателит изгоре во атмосферата над САД

Читај повеќе

Направена 3Д реконструкција на лицата на египетски мумии стари 2000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Крис Редфилд и Џил Валентајн од Resident Evil отсега и во Fortnite

Читај повеќе

Откриено зошто јајце-клетката е огромна во споредба со сперматозоидите

Читај повеќе
  • play_arrow

Трилогијата Grand Theft Auto доаѓа во ноември, погледнете го трејлерот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Совршена машина за уништување: Американскиот М1 Abrams е најдобриот тенк во светот

Читај повеќе