Што е тоа „насмеана депресија“ и како да ја препознаете?

„Насмеана депресија“ е облик на депресија кај луѓе кои и самите не се свесни или не сакаат да признаат дека се депресивни. Овие луѓе обично успеваат да ги извршуваат секојдневните активности, разговараат, се смејат и се преправаат дека се среќни, а длабоко во себе страдаат.

Со оглед на тоа дека луѓето кои имаат „насмеана депресија“ не изгледаат дека страдаат, нивните пријатели и семејството не се сомневаат дека имаат некаков проблем.

Најлошиот дел од овој проблем е што постои поврзаност помеѓу насмеаната депресија и самоубиството.

Луѓето изгледаат енергично и ентузијастично, но зад затворени врати се чувствуваат безвредно и очајно.

Ова беше случај со неколку познати личности кои извршија самоубиство, без никој претходно да забележи дека страдаат и дека имаат некаков проблем. 

Како да ја препознаете „насмеаната депресија“?

Иако луѓето се кријат зад „среќна маска“, постои начин како да препознаете дека имаат ваков проблем. Најчестите знаци се намален интерес за нивното омилено хоби, промена на телесната тежина и апетитот, песимистички поглед на свет и вештачка среќа.

Како да помогнете некому кој страда од „насмеана депресија“?

Најпрвин, мора да им помогнете да сфатат дека имаат проблем. Многумина не сакаат да признаат дека се депресивни, затоа што се плашат дека ќе изгледаат ранливо. Кажете им дека ги сакате и дека сте тука за нив.

Бидете добар слушател. Ова подразбира дека треба активно да ја слушате личноста на која треба да ѝ помогнете, да знае дека ја разбирате. Обидете се да ѝ помогнете на секаков начин.

Посветувајте им внимание на саканите личности. Испратете им порака, излезете на кафе, пијалок, разговарајте.

Осигурајте се дека не ги пропуштате алармантните симптоми кои ги опишавме.

Предложете им да се хранат здраво и да вежбаат. Секако, охрабрете ги да побараат помош од стручно лице. Објаснете им дека нема ништо срамно во тоа да се побара професионална помош.

реклама

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Дневен биланс: 141 новозаразен од COVID-19, 4 лица починаа

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more

Здравје

Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Read more

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Read more

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Read more

Магазин

Пет работи што можеби не сте ги знаеле за Белорусија

Читај повеќе
  • play_arrow

Чак Норис му се закани на Лукашенко

Читај повеќе

Брз ручек за цело семејство: Кременадли со кашкавал

Читај повеќе
  • filter

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Читај повеќе
  • filter

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Читај повеќе

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Читај повеќе
  • play_arrow

Anthenea, првиот пловен луксузен еко-хотел на соларна енергија

Читај повеќе
  • play_arrow

Готово за 10 минути: Четири рецепти за брз ручек

Читај повеќе
  • play_arrow

Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Читај повеќе