Што е всушност „правилото од 5 часа“ кое го применуваат милијардерите?

Бил Гејтс, Џек Ма и Илон Маск се меѓу визионерите кои го применуваат „правилото од 5 часа“.

Деловниот магазин CEO пишува дека таткото на американската нација, Бенџамин Френклин, бил првиот кој го применувал ова правило. Фокусот на концептот е едночасовно учење во текот на денот. Освен тоа, Френклин бил посветен и на експериментирање за да оствари личен напредок.

Во 1758 година Френклин изјавил дека најмногу се исплати да се вложи во знаење. Мајкл Симонс, основач на компанијата Empact, разработил „правило на пет правила“. Идејата е да се минува 5 часа неделно или по 1 час секој работен ден во учење, читање на нешто ново.

Така, воопшто не е ни чудно што многу бизнисмени го прифатиле ова правило. Еден од нив е и Бил Гејтс кој годишно чита повеќе од 50 книги. Милијардерот Ворен Бафет дневно чита по 6 часа, додека повеќето полнолетни Американци во просек читаат 20 минути дневно.

Како да го примените ова правило?

Примената подразбира да минете 1 час дневно или 5 часа неделно во учење или стекнување вештини. Дневно да се чита 1 час, секој ден да се води белешки за тоа што се смета за важно, па идеите да се применат за да се сфати кои од нив се добри, а кои не, пишува магазинот CEO.

реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more

Книги

Снежана Стојчевска: Поезијата е огледало и на крајот секој ќе си се види себе во неа

Read more

15-те најимпресивни библиотеки во светот

Read more

Кое е најдоброто време за читање?

Read more

Годинашниот саем на книги во Скопје без ковид мерки, присутни над 60 издавачки куќи

Read more
 

Магазин

Како пржената риба да биде крцкава и вкусна, а да не впие масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

Разјаснет небесниот феномен кој го сними пилот во лет

Читај повеќе

Кои се ментално најсилни хороскопски знаци?

Читај повеќе

Kакви промени може да очекувате ако ја исфрлите солта од исхраната?

Читај повеќе

Осумката е ангелски број: Што носи денешниот датум 08.08?

Читај повеќе

Љубовна математика: Пресметајте ја долната граница на разлика во годините

Читај повеќе

Како се менува мажот кога ќе стане татко?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ослободете се од подбрадокот со неколку лесни вежби

Читај повеќе

Како да го средите домот за 30 минути?

Читај повеќе