Што го прави кремот Nutella толку посебен?

Овогодинешната мартовска продажба на Nutella крем со намалена цена од 70% направи неповторливи редици пред француските маркети, па затоа научниците решија да „копаат“ малку подлабоко и да откријат која е тајната на Nutella.

Почетоците на Nutella датираат од многу одамна, од време кога чоколадото беше премногу скапо па за да се произведе кремот мораше да се употребат големи количини на лешници.

Во 1946 година, веднаш по крајот на Втората светска војна, Италијанецот Пјетро Фереро реши да употреби лешници за да го произведе кремот кој го нарече Pasta Gianduja, за потоа тој да биде преименуван во Nutella во 1964 година. Неговата популарност оттогаш е ненадмината, со продажба на една тегла на секои 2,5 секунди на светско ниво, а компанијата Ferrero поради него има годишен профит од 6,5 милијарди фунти.

Nutella ја достигна популарноста многу брзо, бидејќи тоа не беше уште еден производ без кој не може да се преживее или е неопходно да се има, туку тој беше олицетворение на „поп-лукс“ синдромот (популарен луксуз). Она што го прави овој крем посебен се неговите состојки. Освен шеќерите и мастите, Nutella изобилува со чоколадо, а чоколадото само по себе содржи состојки кои створаат зависност. Една од овие состојки е триптофанот, кој е аминокиселина која е прекурсор на серотонинот, кој е одговорен за промената на расположенија. Високите нивоа на серотонин резултираат во чувство на задоволство. Покрај триптофанот, во Nutella има и фенилетиламин, невротрансмитер кој потекнува од амфетаминот, а предизвикува чувство на возбуда и привлечност.

Иако не може да се каже дека Nutella кремот е нутриционистички добар за вас, сепак многумина тврдат дека тој содржи клучни витамини и минерали кои се добри за вашето здравје. Лешникот кој го содржи кремот е добар за здравјето на вашето срце, но високото ниво на шеќер и масти се многу штетни за вас. Но, токму тие се одговорни за вкусот кој сте навикнати да го сакате.

Бидејќи се прави со палмино масло, Nutella кремот може да се размачка на било каква површина, од палачинки до леб.

Не е изненадувачки фактот дека Nutella е кремот кој сите нѐ направи зависни од благо, но и елитисти кога се работи за кремови за мачкање.

реклама

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more

Живот

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more

Интересни факти за бебињата родени во август

Read more

Туристичките места пливаат во отпад: Каде да се впери прстот?

Read more

Промени кои може да ги направите уште денеска за позелена иднина

Read more

Магазин

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Читај повеќе

Врло веома добро познавате падежима

Читај повеќе

Тим лекари на Кардиологија спасија повреден во сообраќајка со стентирање кое за првпат се изведува кај нас

Читај повеќе

Интересни факти за бебињата родени во август

Читај повеќе
  • play_arrow

Анти-корона меур - бизарен дизајн на заштитен шлем

Читај повеќе

И оние кои не биле заразени со коронавирус можат да развијат имунитет

Читај повеќе

Танзаниски рудар пронајде скапоцен камен и по вторпат заработи милиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да пиете ако сте го почнале процесот на слабеење?

Читај повеќе