Што има во внатрешноста на најстариот телефон во светот?

Најстариот мобилен телефон во светот е моделот Motorola 8000x кој во САД бил пуштен во продажба во 1983 година, а во Велика Британија во 1985 година.

Дечките од YouTube каналот What's Inside? ќе ви откријат што има во внатрешноста на најстариот мобилен телефон, од што е направен, колку тежи и уште куп други интересни работи. Погледнете го видеото.

реклама

Чек дис аут

Норвешка: 24 интересни факти за најсеверната земја во Европа

Read more

Франција е кралица на кружните текови

Read more

Руски диви „хакери“ бираат победник помеѓу Трамп и Бајден

Read more

Што се крие во обелискот во Вашингтон?

Read more

Нови видеа

play_arrow

Јапонски експериментален воз достигна брзина од 382 км/ч

Read more
play_arrow

Руски диви „хакери“ бираат победник помеѓу Трамп и Бајден

Read more
play_arrow

„The White Tiger“ - новата серија на Netflix со Пријанка Чопра

Read more
play_arrow

Мал трик кој го забрзува процесот на слабеење

Read more
play_arrow

10 теории за вселената што ќе ве држат будни длабоко во ноќта

Read more
play_arrow

Папу Гомес МВП за септември во Серија А

Read more
play_arrow

Рецепт за топло чоколадо што мора да го пробате

Read more
play_arrow

Вистински чувар: Питбул трениран да заштитува деца

Read more
play_arrow

Објавен трејлерот за „Dreamland“ - новиот трилер со Марго Роби

Read more
play_arrow

Пробајте го најдобриот и најлесниот рецепт за пилешки крилца

Read more
play_arrow

Вежби за затегнати стомачни мускули со тегови

Read more
play_arrow

Десетте најголеми ривалства во фудбалот во овој момент

Read more