Што имаат заедничко редовното одење во сауна и вежбањето?

А.С.
/ 28.09.2021 / 14:03

Се покажа дека редовното одење во сауна ги има истите придобивки како и правењето кардиоваскуларни вежби, вклучително и продолжување на животот, се вели во студијата објавена во списанието Experimental Gerontology.

„Забележав дека користењето сауна навистина има големо влијание врз моето расположение и способност да се справам со вознемиреноста и стресот“, вели д-р Ронда Патрик, еден од авторите на трудот.

Сега има сауна во својата куќа и целта ѝ е да прави третмани четирипати неделно. Само од две препотувања дневно, веќе ги видела придобивките што ги наведува.

„Користењето сауна делува за спречување на деменција, депресија, намалување на воспалението и зголемување на мускулната маса, како и исфрлање на токсините од телото. Сепак, може да се претера“, предупредува Патрик.

Ако неодамна сте имале срцев удар или имате проблеми со срцето, разговарајте со вашиот лекар пред да користите сауна и не заборавајте да пиете многу вода.

„Се потите во сауна, од внатрешните органи и од кожата. Тоа е неверојатен и популарен начин за детоксикација во руски стил. Кога ќе завршите, се чувствувате како нова личност“, вели таа.

Финската сауна е погодна за сите луѓе, освен за мали деца и бебиња и луѓе со сериозни здравствени проблеми како што се срцеви заболувања или отворени рани по телото. Температурата на финската сауна е од 70°C до 100°C, додека влажноста се постигнува со истурање вода врз топли камења.

Традиционално, Финците сметаат дека сауните се исклучително важни при донесување многу одлуки и поврзување со саканите во животот, а комичната поговорка вели дека во Финска, поважни одлуки се донесуваат во сауна отколку на состанок.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

ЕУ драстично ја казни Полска: Варшава мора да плаќа милион евра дневно

Read more

Фит

Што се случува со вашето тело ако скокате со јаже по 15 минути секој ден?

Read more

Зошто е добро да слушате музика додека вежбате?

Read more

Најдобрите извори на масти за слабеење

Read more

Нови рутини за правење склекови со кои брзо ќе набилдате мускули

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемиот аквариум во светот: 68.000 морски животни во 25 милиони литри вода

Читај повеќе

Која е врската помеѓу психопатите и проѕевањето?

Читај повеќе

Шпанка го лажирала сопственото киднапирање, па играла бинго со парите од откупот

Читај повеќе

Идеја за брз ручек: Паста со сланина

Читај повеќе

20 најдобри градови за семеен одмор

Читај повеќе

Петте најсрамежливи знаци во Зодијакот

Читај повеќе

Четири знаци дека сте во брак или во врска со нарцис

Читај повеќе

Недостаток на сон - поголем ризик да се разболите од грип

Читај повеќе