Што јадат пилотите за време на лет?

Сите знаеме дека храната во авионите не е највкусна, но ретко кој се прашува дали токму таква иста храна добиваат и самите пилоти?

Британските медиуми пренесуваат изјава на еден пилот, кој сакаше да остане анонимен и кој ексклузивно открива што тој и неговите колеги јадат за време на лет.

Кога е храната на пилотите во прашање, се применуваат одредени безбедносни мерки, па пилотите имаат поинакво мени, кое по квалитетот е исто како и храната која се служи во економската класа.

Сепак, тоа не е единствената разлика.

Пилотот и копилотот мораат да јадат различна храна, бидејќи ако едниот се отруе, другиот и понатаму би можел да управува со авионот.

„Јадеме поинаква храна за во случај на едниот да му се слоши, другиот да може да продолжи да управува“, вели пилотот кој сакаше да остане анонимен.

Некои пилоти исто така си носат и сопствена храна и во тој случај не постојат посебни мерки за безбедност.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Read more

Живот

Кипар ќе им ги плати трошоците на туристите ако се заразат со коронавирус

Read more

Се роди првата коала по страшните пожари во Австралија

Read more

Десетте најсреќни земји во светот во 2020

Read more

Секс во време на корона: Борделите со препораки за пози со помал ризик од зараза

Read more

Магазин

Кипар ќе им ги плати трошоците на туристите ако се заразат со коронавирус

Читај повеќе

Се роди првата коала по страшните пожари во Австралија

Читај повеќе
  • play_arrow

Полнење гориво 6.000 метри на небото

Читај повеќе

Десетте најсреќни земји во светот во 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботи во Јужна Кореја прават и служат пијалаци на гостите

Читај повеќе

Која храна не треба да се јаде по истекот на рокот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Њујорчани, претеравте!

Читај повеќе

Совршена орео торта од 4 состојки

Читај повеќе

Секс во време на корона: Борделите со препораки за пози со помал ризик од зараза

Читај повеќе