Што ќе гледаме на Скопје синема сити викендов?

Оваа сабота, на 19 септември, во дворот на Кинотека на С. Македонија, ќе започне првиот дел од шестото издание на Филмскиот фестивал за музички документарни филмови Скопје синема сити.

Овој викенд премиерно ќе бидат прикажани 4 филмови кои се тематски поделени во 2 дела.

Фестивалот ќе се отвори со филмот „Декади“ на режисерот Мајк Кристи за бендот Њу Ордер кои се артисти во фокус на фестивалот. Филмот е приказ на нивниот проект со Манчестерскиот Интернационален Фестивал каде се случуваат уметнички инсталации и проекти и филмот е истовремено полуконцертен и полудокументарен филм за оваа соработка и серија настапи по европските градови. Истата вечер, ќе биде прикажан филмот „Изнесено на виделина“ за познатиот уметнички фотограф и режисер Антон Корбејн. Филмот е биографски и го следи како соработува на фотосесии со бендови како U2, Depeche Mode, или на сцена додека ги режира филмовите како „Контрола“ и „Американецот.“

Втората вечер, на 20 септември, е џез вечер и ќе бидат прикажани филмовите за Ли Морган „Го викав Морган“ и „Бил Фрисел: Портрет“. Ли Морган бил еден од најталентираните џез трубачи со блескава кариера и џез изданија кои се сметаат за антологиски. Меѓутоа неговата кариера била запрена кога бил убиен од сопругата. Ова е емотивен филм за како една блескава кариера дошла до својот крај и луѓето кои биле инволвирани во оваа приказна.

Remote video URL

Бил Фрисел е еден од најпознатите и најпочитувани џез гитаристи. Овој интимен портрет на режисерката Ема Франц е сниман неколку години додека Фрисел работел на неколку различни проекти. Овој повеќекратен добитник на наградата Греми и редовен добитник на наградата „Гитарист на годината“ кој го доделува џез часописот Downbeat, се смета за најиновативниот и највлијателен американски џез гитарист во последните четири децении.

Remote video URL

Помеѓу овие два филма ќе следи настап на реномираниот џез гитарист Сашо Поповски. Поповски е професор по гитара на универзиттеот „Гоце Делчев“ во Штип, директор на Jazz Factory фестивалот во Битола, а наскоро треба премиерно да го објави својот нов албум „Fallen Land” за етикетата на Скопскиот Џез Фестивал.

Карти за проекциите ќе можат исклучиво да се набават на касата на Кинотека.

Фестивалот е организиран согласно здравствените протоколи.

Вториот дел од фестивалот ќе се организира на 2 и 3 октомври.

Фестивалот е во организација на здружението Номад-Арт Скопје во соработка со Кинотека на С. Македонија и е помогнат од Агенцијата за филм на РСМ.

реклама

Се влошува состојбата со COVID-19, можни нови рестриктивни мерки

Read more

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Дали сте слушнале за правилото од „шест минути“ во сексот?

Read more

Филм & ТВ

Втор трејлер за анимираната авантура „Over The Moon“

Read more

Netflix го објави официјалниот трејлер за хорор-серијата „The Haunting of Bly Manor“

Read more

Топ 20 ликови на вонземјани на сите времиња

Read more

Ако ја сакавте „Vikings“, ќе ја обожавате историската сага „The Barbarians“

Read more

Сцена

  • play_arrow

Втор трејлер за анимираната авантура „Over The Moon“

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix го објави официјалниот трејлер за хорор-серијата „The Haunting of Bly Manor“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 ликови на вонземјани на сите времиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако ја сакавте „Vikings“, ќе ја обожавате историската сага „The Barbarians“

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix го објави морничавиот трејлер за филмот „Cadaver“

Читај повеќе
  • play_arrow

Нови авантури на праисториското семејство во трејлерот за „The Croods: A New Age“

Читај повеќе

Што ќе гледаме вечерва на Синедејс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Седумгодишната Лена напиша искрена критика за „Стела“

Читај повеќе

Публиката одлучи: Кој е најомилениот лик од ТВ-серии?

Читај повеќе