Што ќе направат 10 минути брзо одење за вашето тело?

Едно најново истражување покажа дека времетраењето на дневната физичка активност е од клучно значење за намалување на ризикот од кардиоваскуларни болести.

Времето што го поминуваме во седење е поврзано со ризиците од заболување од дијабетес и кардиоваскуларни болести.

Истражувањето на Универзитетот Оребро покажа дека токму дневната доза физичка активност е најважна и дека интензивното вежбање само за викенди не надоместува за континуираното седење за време на работната недела.

Резултатите покажаа дека е важно да се инсистира на што е можно поредовна и поинтензивна физичка активност, особено кај постарите луѓе, а тука не спаѓа лесното пешачење, туку брзото одење што бара напор.

Во истражувањето учествувале 120 жени на кои им биле направени медицински испитувања во текот на една недела, а нивото на нивната физичка активност било следено со акцелерометар.

Заклучокот е дека негативните ефекти од долготрајното седење се намалуваат со редовната физичка активност, како десет минути брзо, енергично одење, секој ден.

Поинтензивното вежбање, како трчање, аеробик, возење велосипед и правење кардио вежби, има само поголем бенефит во насока на заштита од ризиците од кардиоваскуларни болести, особено кај луѓето над 60 години.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Здравје

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Кардиолог откри кое сирење е одлично за здравјето на срцето

Read more
 

Магазин

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Читај повеќе

Најшармантните хороскопски знаци: Носат неодолива енергија

Читај повеќе

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Читај повеќе

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 12 до 14 април за секој знак од зодијакот

Читај повеќе

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Читај повеќе

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Читај повеќе
  • play_arrow

Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажува сточарот кој беше нападнат од мечка

Читај повеќе

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Читај повеќе