Што ќе се случи ако влеземе во смртоносното езеро Натрон?

Ја знаете легендата за Медуза? Грчкото чудовиште со змии во косата кое со поглед ги скаменувала луѓето? Можеби тоа е мит, но на планетава постои езеро коа навистина може да ве претвори во камен.

Тоа е злогласното езеро Натрон кое се наоѓа во северниот дел од Танзанија. Бидејќи е доста солено, животните го избегнуваат, но сепак во него има каков-таков жив свет.

Езерот е долго 57 километри, широко 22 километра, но длабочината е едвај 3 метри на најдлабоките места. Многу е богато со натриум карбонат и трона поради што киселоста достигнува и над 12 pH, а температурата на водата е често пати над 40 степени Целзиусови.

реклама

Чек дис аут

Директен воз од Европа до Кина – патување од 20 дена

Read more

Урнебесниот танц на Трамп стана хит на TikTok

Read more

Десет најопасни аеродроми во светот

Read more

Што се случило 10 минути откако диносаурусите изумреле?

Read more

Нови видеа

play_arrow

Британската војска претстави нано-дрон од 190 грама што ќе патролира на воено поле

Read more
play_arrow

Астро лекции: Што е Суперземја?

Read more
play_arrow

Погоди ги маскотите со Арсен Венгер

Read more
play_arrow

Базиран на вистинска приказна - погледнете го трејлерот за „All My Life“

Read more
play_arrow

Не си играј со времето: Фејл компилација

Read more
play_arrow

Ја полни батеријата за 19 минути: Xiaomi претстави супербрз полнач

Read more
play_arrow

Добредојдовте во иднината: Поглед во Koenigsegg Gemera

Read more
play_arrow

Пингвински приказни: Борба за живот

Read more
play_arrow

Објавен трејлерот за „The Christmas Chronicles 2“ со Курт Расел и Голди Хоун

Read more
play_arrow

Елон Маск ја откри локацијата на првата база на Марс

Read more
play_arrow

Најдобриот рецепт за палента со печурки

Read more
play_arrow

Како да блокирате некого на TikTok?

Read more