Што ќе се случи на нашето тело ако се тушираме само со вода?

За да биде кожата здрава и негувана, неопходна е редовна и соодветна нега. Употребата на агресивни сапуни и средства за капење може да доведат до исушување на кожата, но и друг проблеми. Сепак, дали е водата доволна за да се чувствуваме свежо и чисто?

Еве што би се случило ако престанеме да се тушираме со употреба на сапун и слични средства:

1. Кожата ќе биде поздрава

Сапунот ефикасно ги отстранува нечистотиите од телото, но исто така ги отстранува и природните масла кои се излачуваат од кожата. Редовното користење сапуни може да на наруши pH рамнотежата на кожата, оставајќи ја сува и надразнета.

Ако на кратко престанете со користење сапуни при туширање, кожата ќе биде помека и хидрирана

2. Ќе се ослободите од непријатните мириси под пазувите

По туширање со сапун краткорочно ќе почувствувате свежина, а кожата истовремено ќе стане почувствителна на бактерии. Силните состојки во сапунот влијаат на рамнотежата меѓу кожата и бактериите кои живеат на неа, поради што кожата произведува повеќе масла и бактерии. Антибактериските сапуни се особено штетни бидејќи ги убиваат корисните микроби заедно со лошите.

3. Интимната зона ќе биде поздрава

Редовното капење со сапун може да го исуши гениталното подрачје, што може да доведе до одредени здравствени проблеми, особено ако сапуните не се специјализирани за интимна регија, пишува Bright Side. Топлата вода е најдоброто решение за хигиена на интимните делови.

4. Подолго време ќе бидете со младешки изглед

Иако многу состојки во сапунот треба да ја направат вашата кожа чиста и свежа, тие може да предизвикаат повеќе штета отколку корист. Капењето со сапун може да го оштети заштитниот слој на кожата и да влоши состојби како акни и дерматитис, но исто така ја суши кожата, а тоа може да предизвика брчки.

Тагови
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Здравје

Кои се придобивките ако јадете по четири бадеми секој ден?

Read more

Едноставно решение за оние коишто имаат недостаток на витамин Д

Read more

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Read more

Ако сакате долг живот, појадувајте рано наутро

Read more
 

Магазин

Астролозите велат дека 30 ноември е најбаксузниот ден во годината

Читај повеќе

Кои се придобивките ако јадете по четири бадеми секој ден?

Читај повеќе

Руски измамници продаваат уреди за „дечипирање“ од вакцината против ковид

Читај повеќе

Студија: Бебињата развиваат смисла за хумор во првиот месец од животот

Читај повеќе

Едноставно решение за оние коишто имаат недостаток на витамин Д

Читај повеќе

Кој збор ја одбележа 2021 според речникот Merriam-Webster?

Читај повеќе

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Читај повеќе

Ако сакате долг живот, појадувајте рано наутро

Читај повеќе

Рецепт на денот: Штрудла со ореви

Читај повеќе