Што ќе се случи во телото ако пешачите на празен стомак секој ден?

А.С.
/ 09.02.2023 / 08:24

Од сите физички активности, пешачењето овозможува да се постигнат одлични резултати со многу минимален напор, одржување на тежината под контрола, одржување на кардиоваскуларниот систем, тонирање на мускулите и елиминирање на насобран стрес.

На многу начини, пешачењето наутро и пред појадок е уште подобро, доколку внимавате на некои потенцијални ризици.

Иако некои истражувања покажаа дека вежбањето на празен стомак може да ви помогне да согорите повеќе маснотии, тоа не значи дека побрзо ќе изгубите тежина.

 

Почетната точка е дека за време на вежбањети, телото се потпира на три важни извори на енергија: макронутриенти јаглехидрати, масти и протеини. Од ова доаѓаат и сите придобивки од утринската прошетка пред појадок на празен стомак, но и сите потенцијални недостатоци.

Значи, што се случува со телото кога ќе се прошетате пред појадок?

1. Намалување на тежината

Јаглехидратите веднаш се разложуваат на гликоза, најдоброто гориво за нашето тело. Гликозата, пак, тече низ крвта и се складира во форма на гликоген во мускулите и црниот дроб, обезбедувајќи брзо снабдување со енергија и затоа е неопходна за физички активности со висок интензитет.

По ноќниот пост, резервите на гликоген, особено оние во црниот дроб, се многу ниски: затоа, бидејќи има малку достапен гликоген, телото реагира со согорување на повеќе масна маса ако одите на прошетка без да јадете претходно.

Неколку студии покажаа дека вежбањето на празен стомак го зголемува согорувањето на маснотиите за време на и после тренинг. Прошетка пред појадок, дури и само 30 минути, ви овозможува да ги потрошите резервите на маснотии и на тој начин да согорите повеќе масти отколку во другите делови од денот.

2. Помалку стрес

Утринската прошетка, изложувањето на првото светло на денот, ве става во добро расположение и автоматски го намалува стресот. Физичката активност може да го стимулира производството на ендорфини, хормони за добро расположение кои создаваат состојба на психофизичка благосостојба. Дишењето свеж воздух исто така ги поттикнува позитивните мисли.

3. Помалку сте склони кон ризик од срцеви заболувања

Брзото одење го намалува ризикот од срцеви заболувања. А, со истата енергија, брзото одење е поефикасно од трчањето. Ова го покажа истражувањето објавено од Американското здружение за срце. И одењето и трчањето вклучуваат исти мускулни групи и едноставно прошетка, барем 30 минути дневно, е доволно за да се чувствувате подобро.

4. Покреативни сте и попродуктивни

Пред да одите на работа, па дури и пред да ставите неколку залаци во уста, прошетајте кратко. Кога шетате потопени во природа, вашата креативна способност се зголемува за 50%. Шетањето во зелено е навистина корисно за мозокот, како и исклучувањето од секојдневните активности. Според експертите, природната средина игра фундаментална улога во нашиот начин на размислување и однесување. Мозокот одмара и се подготвува за раѓање на нови процеси на креативно размислување.

Недостатоци и контраиндикации

Одењето на прошетка пред јадење можеби нема да им одговара на сите. Прво, би било идеално да не го правите тоа секој ден, инаку се стимулира мускулниот катаболизам и постои ризик со текот на времето да дојде до губење на силата и мускулната маса.

Дополнително, уште една контраиндикација за утринското одење е онаа поврзана со крвниот притисок: генерално, штом ќе се разбудите, вашиот крвен притисок има тенденција да биде малку понизок од вообичаеното, а тоа може да им пречи на некои луѓе.

Подобро е да почекате околу десет минути, можеби да се напиете кафе кое може да помогне крвниот притисок да се врати на нормално ниво.

Затоа може да се вежба на празен стомак, но само ако не претерате.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Фит

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Read more

Пет причини зошто не губите килограми, а се трудите да слабеете

Read more

Кое е најдобро време да јадете јаглехидрати, како леб и тестенини?

Read more

Митови за вежбањето при бременост: Дали трудниците треба да вежбаат?

Read more
 

Магазин

Што предизвикува висок шеќер во крвта?

Читај повеќе
  • filter

Ратајковски се потстрижи, фановите разочарани: Фризура за баби

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе