Што ќе се случи во телото ако пешачите на празен стомак секој ден?

А.С.
/ 09.02.2023 / 08:24

Од сите физички активности, пешачењето овозможува да се постигнат одлични резултати со многу минимален напор, одржување на тежината под контрола, одржување на кардиоваскуларниот систем, тонирање на мускулите и елиминирање на насобран стрес.

На многу начини, пешачењето наутро и пред појадок е уште подобро, доколку внимавате на некои потенцијални ризици.

Иако некои истражувања покажаа дека вежбањето на празен стомак може да ви помогне да согорите повеќе маснотии, тоа не значи дека побрзо ќе изгубите тежина.

 

Почетната точка е дека за време на вежбањети, телото се потпира на три важни извори на енергија: макронутриенти јаглехидрати, масти и протеини. Од ова доаѓаат и сите придобивки од утринската прошетка пред појадок на празен стомак, но и сите потенцијални недостатоци.

Значи, што се случува со телото кога ќе се прошетате пред појадок?

1. Намалување на тежината

Јаглехидратите веднаш се разложуваат на гликоза, најдоброто гориво за нашето тело. Гликозата, пак, тече низ крвта и се складира во форма на гликоген во мускулите и црниот дроб, обезбедувајќи брзо снабдување со енергија и затоа е неопходна за физички активности со висок интензитет.

По ноќниот пост, резервите на гликоген, особено оние во црниот дроб, се многу ниски: затоа, бидејќи има малку достапен гликоген, телото реагира со согорување на повеќе масна маса ако одите на прошетка без да јадете претходно.

Неколку студии покажаа дека вежбањето на празен стомак го зголемува согорувањето на маснотиите за време на и после тренинг. Прошетка пред појадок, дури и само 30 минути, ви овозможува да ги потрошите резервите на маснотии и на тој начин да согорите повеќе масти отколку во другите делови од денот.

2. Помалку стрес

Утринската прошетка, изложувањето на првото светло на денот, ве става во добро расположение и автоматски го намалува стресот. Физичката активност може да го стимулира производството на ендорфини, хормони за добро расположение кои создаваат состојба на психофизичка благосостојба. Дишењето свеж воздух исто така ги поттикнува позитивните мисли.

3. Помалку сте склони кон ризик од срцеви заболувања

Брзото одење го намалува ризикот од срцеви заболувања. А, со истата енергија, брзото одење е поефикасно од трчањето. Ова го покажа истражувањето објавено од Американското здружение за срце. И одењето и трчањето вклучуваат исти мускулни групи и едноставно прошетка, барем 30 минути дневно, е доволно за да се чувствувате подобро.

4. Покреативни сте и попродуктивни

Пред да одите на работа, па дури и пред да ставите неколку залаци во уста, прошетајте кратко. Кога шетате потопени во природа, вашата креативна способност се зголемува за 50%. Шетањето во зелено е навистина корисно за мозокот, како и исклучувањето од секојдневните активности. Според експертите, природната средина игра фундаментална улога во нашиот начин на размислување и однесување. Мозокот одмара и се подготвува за раѓање на нови процеси на креативно размислување.

Недостатоци и контраиндикации

Одењето на прошетка пред јадење можеби нема да им одговара на сите. Прво, би било идеално да не го правите тоа секој ден, инаку се стимулира мускулниот катаболизам и постои ризик со текот на времето да дојде до губење на силата и мускулната маса.

Дополнително, уште една контраиндикација за утринското одење е онаа поврзана со крвниот притисок: генерално, штом ќе се разбудите, вашиот крвен притисок има тенденција да биде малку понизок од вообичаеното, а тоа може да им пречи на некои луѓе.

Подобро е да почекате околу десет минути, можеби да се напиете кафе кое може да помогне крвниот притисок да се врати на нормално ниво.

Затоа може да се вежба на празен стомак, но само ако не претерате.

Тагови
реклама

Пороен дожд, град и силен ветер во Качаничката Клисура и Скопска Црна Гора

Read more

Кога почнува староста?

Read more

Ѓоковиќ контра Јокиќ: Да ја претставуваш својата земја на Олимпијада е чест и привилегија

Read more

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more

Фит

5 работи кои се забранети после 5 попладне ако сакате да ослабете

Read more

Кој дел од телото најчесто прв го губи салото?

Read more

Каде најчесто грешиме со јадењето протеини?

Read more

Која храна треба да ја одбегнувате за да не ви се таложи сало на стомакот?

Read more
 

Магазин

  • filter

Римјаните 16 века пред Французите го измислиле бикинито

Читај повеќе

Кога почнува староста?

Читај повеќе

Кога е најдобро да појадувате за здраво срце?

Читај повеќе

Што да очекувате кога ќе прекинете да ги земате апчињата за контрацепција?

Читај повеќе

Во пржените јајца додадете спанаќ - имунитетска бомба

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот предмет во светот: Само 5 минути до него може да бидат фатални

Читај повеќе

Неделен хороскоп до 26 мај според рускиот астролог Павел Глоба

Читај повеќе

Дали сексот е подобар наутро или навечер?

Читај повеќе

Најдобрите замени за месо: Здрави протеини од растително потекло

Читај повеќе