Што ќе се случи во телото ако секој ден пешачите?

Пешачењето е активност која бара малку напор, но придобивките од истата не се само физички, туку и ментални. Ако барате едноставен, а истовремено ефективен начин да ослабете и го подобрите здравјето, пешачењето е идеално за вас.

Секојдневна прошетка од половина час може да ви помогне да избегнете сериозни проблеми, како срцеви заболувања, може да дојде до подобрување на крвната циркулација и намалување на холестеролот.

Со секојдневна прошетка може да постигнете губење на тежината и поцврста мускулатура. Откријте кое темпо најмногу ви одговара и пешачете. Пешачењето придонесува за подобрување на држењето на телото, подобра флексибилност и здрав ‘рбет.

Група истражувачи од Универзитетот во Ајова работеле со стотици студенти и заклучиле дека пешачењето го менува расположението на подобро.

Но, тоа не е сè, во ова видео подетално ќе погледнете интересни причини зошто треба да пешачите секој ден.

Remote video URL
Тагови
реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more

Здравје

Што е поштетно, долгото седење на работа или дома?

Read more

Се разбудивте со главоболка? Ова се можните причини

Read more

Неколку причини зошто е добро да пиете вода со мед секое утро

Read more

Две состојки се важни – овој чај ги топи килограмите

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Новата играчка на Роман Абрамович: Јахта вредна половина милијарда евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик што ќе ве одушеви

Читај повеќе

Што е поштетно, долгото седење на работа или дома?

Читај повеќе
  • play_arrow

Вкусен лава колач со карамела

Читај повеќе

Кој би помислил: Еве што значи бакнежот во чело

Читај повеќе
  • play_arrow

Големо откритие во Кина: Пронајдени илјадници гробници во текот на изградба на метро

Читај повеќе

Зошто е толку популарна нордиската диета?

Читај повеќе

Жената која ја налути јавноста: Уби жирафа и позираше со неа откако ѝ го извади срцето

Читај повеќе

Како да разликувате сексуална привлечност од вистинска љубов?

Читај повеќе