Што ќе се случи во вашето тело ако 7 дена не јадете слатка храна?

Сите сакаме слатка храна, но не сме свесни како шеќерот е голем непријател на нашето здравје. Откако ќе го исфрлите од исхраната, ќе забележите многу промени.

Природните шеќери кои се наоѓаат во овошјето, млекото и останатите намирници ви се потребни, одлични се за вашето здравје и може да ги внесувате во поголеми количини.

Рафнираните шеќери се голема опасност. Доколку ги исфрлите од исхраната ќе забележите промени во вашето тело, а лесно ќе ги замените со мед, стевиа или јаворов сируп.

Што се случува по 1 недела?

Откако ќе престанете да консумирате шеќер на една недела, во вашето тело ќе се случи една од овие две работи.

Ако претходно претерувавте со сокови, газирани пијалаци и шеќери, ќе бидете во фаза на детоксикација.

Ако претходно внесувавте умерен внес на шеќери, а сега се префрливте на исхрана богата со протеини, влакна и здрави масти, по седум дена ќе почнете да се чувствувате многу поубаво.

Ќе добиете многу енергија, а ќе се поправи и вашето расположение.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Здравје

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Read more

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Read more

Зошто се појавува кариес иако водите добра орална хигиена?

Read more

Дали со јаболков оцет може да се намали нивото на шеќер во крвта?

Read more
 

Магазин

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
  • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе

Неколку особини на совршениот маж

Читај повеќе

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Читај повеќе

Instagram убавица: Фрида Асен

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути домашни јога вежби за поголема флексибилност

Читај повеќе

5 работи кои можат да предвидат развод

Читај повеќе