Што ќе се случи во вашиот организам ако ги замените сите пијалаци со вода?

Водата е единствениот пијалак кој му е потребен на вашиот организам. Ова уште еднаш го потврди и тренерот Крис Бејли кој одлучи да истражи што ќе се случи во неговото тело доколку 30 дена пие само вода, а се откаже од другите пијалаци.

Внесувате помалку калории

Шолја чај со малку шеќер содржи околу 150 калории, кафе со млеко содржи 250 калории, а половина литар сок околу 300 калории. На крајот од овој експеримент, Бејли имал 2 кг помалку, а не направил никакви промени во исхраната.

Помал апетит

Шеќерот кој се содржи во различни пијалаци ја зголемува количината на шеќерот во крвта, а по наглото опаѓање се јавува чувството на глад.

Подобра концентрација и помалку главоболки

Кога не пиете доволно вода, телото не е доволно хидрирано, па ќе почувствувате главоболка, умор и намалена концентрација.

Помали трошоци

Сите други пијалаци се поскапи од водата.

Подобро варање на храната и почиста кожа

Истражувањето покажа дека ако наутро испиете околу половина литар вода, побрзо ќе се расоните и ќе потрошите повеќе калории. Бејли истакна дека забележал и промени на кожата во текот на овој експеримент.

реклама

Кој го вооружува Хамас?

Read more

Што може израелскиот антиракетен систем „Железна купола“?

Read more

Контроверзниот еротски филм „365 Days “ сепак ќе добие уште две продолженија

Read more

Како ќе изгледа фабриката за вакцини во Србија?

Read more

Здравје

Зголемувањето на дозата на антибиотици може да „зајакне“ некои бактерии

Read more

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете јајца?

Read more

Која храна ги ублажува менструалните болки?

Read more

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Read more
 

Магазин

  • filter

Дизајн „боли глава“

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто е добро да одгледувате растенија во вашиот дом?

Читај повеќе

Белоглавиот мршојадец Сунчица се врати на Балканот

Читај повеќе

Австрија не признава руска и кинеска вакцина за во „зелениот пасош“

Читај повеќе
  • play_arrow

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Читај повеќе

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Читај повеќе
  • play_arrow

Лосос на три начини

Читај повеќе