Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Се верува дека куркумата има противвоспалително дејство, но дали знаете за што сè е корисна?

Што е куркума?

Куркумата е одличен зачин кој на секој оброк му дава богат и егзотичен вкус, но исто така има позитивно влијание за вашето здравје. Куркумата содржи куркумин – состојка која е одлична за многу болести.

Свежата куркума има лут вкус, сушената има вкус на портокал и ѓумбир. Жолтата боја се користи и како природна боја, а често се додава и во сенфот.

Помага за слабеење

Истражувањата покажуваат дека овој зачин помага во процесот на слабеење.

Одлична намирница против артритис

Куркуминот е вид на антиоксидант кој има противвоспалително дејство, а неколку студии потврдија дека ја намалува болката во зглобовите.

Го подобрува расположението

Звучи неверојатно, но куркуминот е состојка која може да ги намали симптомите на анксиозност и депресија.

Спречува развој на рак

Куркуминот го спречува настанувањето на ракот и неговото ширење.

Го намалува холестеролот

Куркумата го намалува нивото на холестеролот во крвта и хроничната болка која може да настане поради воспаление.  

Тагови
реклама

Здравје

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Загадувањето на воздухот ја зголемува смртноста од КОВИД за 15 проценти

Read more

КОВИД симптоми кои ги зголемуваат шансите за хоспитализација

Read more

Истражување: Имунитетот на коронавирус драстично опаѓа по закрепнувањето

Read more

Магазин

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Подемот и падот на Ден Билзеријан – Кралот на Instagram

Читај повеќе

За спомен од корона - поштенски марки од тоалетна хартија

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов Гинисов рекорд за најголема фонтана

Читај повеќе

Загадувањето на воздухот ја зголемува смртноста од КОВИД за 15 проценти

Читај повеќе

10 начини на кои пандемијата ќе ги промени луѓето и човештвото

Читај повеќе

Предлог за читање: „1984“ од Џорџ Орвел

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најмногу зеленеат од љубомора

Читај повеќе
  • play_arrow

Пробајте го најстариот рецепт за палачинки

Читај повеќе