Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Некои предвидуваат колапс на автомобилската индустрија и колапс на системот, па многумина се прашуваат дали Москва ќе личи на Хавана, барем кога станува збор за возниот парк.

Очигледно не, велат најновите предвидувања. Освен што Русија има сопствени ресурси во производството на автомобили, се поизвесно е дека во наредните недели ќе се консолидира домашното производство. Сепак, заминувањето на главните светски играчи веќе покажува значителни последици.

Пад на производството до 97 проценти

Така, последните официјални податоци беа оние за мај, според кои производството на патнички автомобили во мај паднало за 96,7% во однос на истиот месец лани. Произведени се само 3.700 автомобили. Да потсетиме, во февруари во Русија беа произведени 108.000 автомобили, а потоа во март, како директна последица од воведувањето на санкциите, производството падна на 40.800 единици, наведува Index.hr.

Во текот на јули, Avtovaz како најголем домашен производител објави дека започнал со производство на уште еден модел (Niva), а наскоро се очекува да бидат отворени дополнителни линии.

Во првите пет месеци Русија произведе 268.000 автомобили, што е пад од 56,4 отсто во однос на истиот период во 2021 година. Интересен е податокот дека производството на камиони во истиот период падна за само 12 отсто. Да потсетиме, руската автомобилска индустрија вработува околу 300.000 работници, но поддржува и околу три милиони подизведувачи.

Веројатно е мало закрепнување

Според проекциите на Trust Technologies, продажбата на нови патнички автомобили ќе падне за 28% во 2022 година. Се разбира, во зависност од макроекономската ситуација, сè може драстично да се промени.

Така, во песимистичко сценарио со дополнително засилени санкции, глобално полоша макроекономска ситуација, масовен егзодус на странски компании и намален увоз, вкупниот пад, вклучувајќи ги и лесните возила за испорака, може да достигне 50%.

Прогнозите за 2022 година велат дека продажбата во Русија ќе опфати 227.000 автомобили од руско производство, 688.000 странски автомобили собрани во Русија и само 175.000 увезени автомобили.

Минатата година во Русија беа продадени нешто повеќе од 1,5 милиони нови возила.

реклама

Октоберфест: Пивото никогаш поскапо, посетители значително помалку

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од јануари

Read more

Првиот трејлер за „Asterix and Obelix: The Middle Kingdom“ со Златан Ибрахимовиќ

Read more

Која е Џорџа Мелони, првата жена премиер на Италија?

Read more

Авто новости

Tesla повлекува 1 милион автомобили поради дефект на прозорците

Read more

Dodge Challenger Black Ghost е потсетник на 70-тите

Read more

Крај за моторот V8: Mercedes го претстави хибридот C63 S E Performance

Read more

Volvo најави електричен SUV

Read more
 

Автомобили

Tesla повлекува 1 милион автомобили поради дефект на прозорците

Читај повеќе
  • filter

Dodge Challenger Black Ghost е потсетник на 70-тите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Крај за моторот V8: Mercedes го претстави хибридот C63 S E Performance

Читај повеќе
  • play_arrow

Volvo најави електричен SUV

Читај повеќе

Амбициозен план на BMW: Нова батерија, 30% поголема автономија

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралицата Елизабета Втора ја дизајнирала сопствената погребна кола

Читај повеќе

По Tesla, и Nikola пристигна во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

McLaren 720S е аеродинамично ремек-дело благодарение на Prior Design

Читај повеќе
  • play_arrow

Не е Photoshop, ова е најширокиот автомобил во светот

Читај повеќе