Што кога автомобилот се тресе додека е во лер?

Кога моторот работи во лер, се очекува да работи непречено и избалансирано.

Но, што ако почувствувате вибрации, неурамнотежено согорување, ако се зголеми бројот на вртежи? Во лер, автомобилите работат со околу 700-800 вртежи во минута. Според вашето искуство, ќе процените кога вашиот мотор не работи како и обично.

Ова е обично симптом на некои проблеми. Кај бензинците, проблемот можеби е истрошени свеќички, што ќе го отежне палењето на смесата во цилиндрите. Исто така, може да има проблеми со жиците на свеќичките, односно дефект на инсталациијата.

Една од можните причини се нечисти инјектори за гориво и запушен филтер за воздух. Неисправниот вентил за проток на воздух исто така може да биде една од причините. Нерамномерна работа на моторот е можна и поради нарушувања на вакуумот во системот за снабдување со воздух и гориво на моторот (поради абење или оштетување).

По менувањето на запчестиот ремен, може да се случи да не е совршено порамнет, така што работата на вентилите не е синхронизирана. Сето ова ја намалува компресијата и резултира со субоптимално работење на моторот во лер. Слични проблеми може да се појават поради абење на запчестиот ремен.

Конечно, можни се и проблеми со времето на палење на смесата, што ќе предизвика моторот да работи погрубо или да се исклучи. Во секој случај, ако сметате дека моторот работи нерамномерно, треба да побарате помош од механичар.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Авто новости

Volkswagen го претстави малиот кросовер Taigo

Read more

Климатизација во автомобилот: Која е идеалната температура за возење?

Read more

Lamborghini што остава без здив

Read more

Поглед во новиот McLaren 765LT Spider

Read more
 

Автомобили

  • filter

Volkswagen го претстави малиот кросовер Taigo

Читај повеќе

Климатизација во автомобилот: Која е идеалната температура за возење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Lamborghini што остава без здив

Читај повеќе
  • filter

Поглед во новиот McLaren 765LT Spider

Читај повеќе
  • filter

Дебитираше новата Lada Niva Bronto во Русија

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla Semi камионот одложен за 2022 година

Читај повеќе

Оваа грешка при менување брзини може да предизвика скап дефект

Читај повеќе

Редок Mercedes SLR McLaren 722 чини вртоглави 2,6 милиони евра

Читај повеќе